Prawie się udało. Urzędnicy będą mogli wybrać wykonawców 3 z 4 zaplanowanych inwestycji

2022-08-12 20:57
Widok na ulicę Okrzei
Autor: ZDM Warszawa

Nowy wygląd ulic Okrzei i Kruczej oraz al. Solidarności razem z fragmentem ul. Leszno, a także skrzyżowania ulic Chodeckiej i Matki Teresy z Kalkuty - na projekt tych inwestycji wspólny przetarg ogłosili urzędnicy. Na każdą wpłynęły oferty, na niektóre nawet po kilka. Jednak jedno postępowanie trzeba będzie powtórzyć.

Skandaliczny atak na ratownika na kąpielisku

Ambitne plany urzędników

Ulica Stefana Okrzei ma całkowicie zmienić swój charakter. Urzędnicy chcą, żeby po pojawieniu się mostu pieszo-rowerowego na Wiśle była spójnym przejściem a zarazem wizytówką Pragi Północ. Będzie więcej zieleni, powstanie infrastruktura rowerowa, nowe, szersze chodniki oraz mała architektura. Te zmiany mają zostać wprowadzone do końca 2024 roku.

Infrastruktura rowerowa pojawi się też na al. Solidarności. Projekt będzie dotyczył północnej części odcinka między al. Jana Pawła II a ul. Okopową. Powstanie tam droga dla rowerów, przebudowa chodnika oraz nowe nasadzenia zieleni.

Z kolei na skrzyżowaniu Chodeckiej z Matki Teresy z Kalkuty utrzymane zostanie tymczasowe rondo. - To rondo funkcjonuje przy okazji budowy metra, ale budowa metra się kończy, natomiast rondo spełnia swoje zadanie. Ruch okrężny będzie tam docelowo, a to oznacza zmiany, również na samej ulicy Chodeckiej - mówi Jakub Dybalski z ZDMu. Wybrana w przetargu pracowania zaprojektuje rondo tak, że zmieni się geometria wlotu ul. Chodeckiej na odcinku od okrągłego skrzyżowania do ul. Żuromińskiej. Ul. Chodecka zyska m.in. wydzielone skręty w lewo w ulice Żuromińską i Balkonową oraz wydzielony skręt w prawo w ul. Matki Teresy z Kalkuty. Przybędą też równoległe miejsca do parkowania na jezdni ul. Chodeckiej, a po jej zachodniej stronie – szpaler drzew.

Ostatnim elementem przetargu było zaprojektowanie przebudowy ulicy Kruczej. - Ta ulica przejdzie metamorfozę w ramach tworzenia nowego centrum Warszawy - mówi Jakub Dybalski. Na Kruczej powstanie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony wysokimi szpalerami drzew. Ruch samochodów zostanie uspokojony, auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, w zamian na odcinku od Pięknej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki.

Nie wszystko zgodnie z planem...

Przetargu nie udało się rozstrzygnąć w jednej kwestii - zaprojektowania przebudowy ulicy Kruczej. - Firma Meritum zaproponowała 1,5mln zł. To naszym zdaniem zbyt dużo, dlatego przetarg w tej części będzie musiał być powtórzony. Pozostałe oferty analizujemy - mówi Jakub Dybalski. W pozostałych przypadkach złożono po 2-3 oferty.

Każdy z wybranych oferentów po podpisaniu umowy będzie miał 16 miesięcy na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej.

QUIZ. Skróty światowych organizacji. Potrafisz je rozszyfrować?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Co oznacza skrót ONZ?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE