Poznaj misje kosmiczne bez wyjeżdżania z Warszawy. Rusza "Cosmos Discovery Space Exhibition"

2021-09-15 19:20

Historia ekspedycji Neila Armstronga, generała Hermaszewskiego i psa Łajki w jednym miejscu. Każdą z nich bliżej poznacie na wystawie "Cosmos Discovery Space Exhibition", która po raz pierwszy trafiła do Polski. Znalazły się na niej zarówno oryginalne eksponaty, jak i ich repliki w skali 1:1.

Walka modliszki z szerszeniem. Nagranie Wigierskiego Parku Narodowego

Od misji Apollo po misje obecne, a nawet przyszłe!

Ekspozycja powstała we współpracy z amerykańską agencją NASA, Cosmophere Museum, Polską Agencją Kosmiczną oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Wystawa zawiera setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie, unikalną kolekcję skafandrów i prawdziwych modeli statków kosmicznych, promów kosmicznych i rakiet.

- Oprócz oryginalnych elementów, jak racje żywnościowe czy środki higieny, można zobaczyć pierwszy oryginalny laptop, opony od promu kosmicznego Columbia czy kontrolę lotów w Houston z oryginalnymi pulpitami kontrolnymi - wymienia Anna Czerniejewska, rzeczniczka JVS group - organizatora wystawy.

Wystawę otwarto 15 września - dokładnie w dzień 80. urodzin generała Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego Polaka, który odbył lot w kosmos. Wśród eksponatów nie zabrakło nawet kapsuły, w której leciał generał. Przekazało ją Centrum Badań Kosmicznych PAN.

-Jeszcze w latach 80. trafiła ona do naszego instytutu, została przekazana nam w darze. Proszę zwrócić uwagę na jej zniszczenia, które powstały w czasie wejścia w atmosferę, bo w czasie wchodzenia w atmosferę tego typu urządzenia zaczynają się palić - mówi Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, rzeczniczka centrum.

Dla dużych i tych mniejszych

Twórcy wystawy za punkt honoru przyjęli sobie zorganizowanie jej w taki sposób, aby była atrakcyjna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nie zabrakło więc interaktywnych atrakcji.

- Mamy projekcje VR razem z całym sprzętem i goglami, wirówkę przeciążeniową czy wagę kosmiczną, na której można sprawdzić ile się waży w zależności od wybranej planety - mówi Anna Czerniejewska.

Wystawę można oglądać w Muzeum Nowa Praga do 5 listopada.

Jakie są najważniejsze zasady protokołu dyplomatycznego? Przydadzą się każdemu! [QUIZ]

Pytanie 1 z 11
Precedencja to:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!