Centrum Wsparcia Zawodowego i Prawnego

i

Autor: Dagmara Kendzior

Gdzie szukać pracy? Powstało Centrum Wsparcia Prawnego i Zawodowego

2022-06-08 17:19

Przy placu Unii Lubelskiej otworzyło się Centrum Wsparcia Prawnego i Zawodowego dla osób z Ukrainy. To praktyczna odpowiedź na pytania, które uchodźcy zadają Polakom, u których nocują. Uchodźcy dowiedzą się w tym miejscu, gdzie można znaleźć pracę w Polsce, w jakim zawodzie i jak stworzyć własne CV.

Nowo otwarte centrum mieści się przy placu Unii Lubelskiej 2 - tuż obok wejścia do centrum handlowego. W środku pracuje zespół prawniczek z Ukrainy, które pomogą innym odnaleźć się w Polsce i na tutejszym rynku pracy. Jak podkreśla Urszula Martyniszyn, prezeska Fundacji Humandoc, która prowadzi centrum, obiekt jest praktyczną odpowiedzią na pytania, które zadają uchodźcy Polakom.

- Obywatele Ukrainy nie do końca wiedzieli, dokąd powinni kierować swoje pytania, dlatego odzywali się do Polaków, u których mieszkali, a ci Polacy potem kierowali ich pytania do nas - mówi. 

Pytania dotyczą często kwestii natury prawnej - jak zalegalizować swój pobyt, gdzie wyrobić dokumenty czy jak uzyskać opiekę lekarza. Teraz taką pomoc uzyskają też w nowo otwartym centrum.

W środku pracuje zespół prawniczek, które uciekły z Ukrainy przed wojną. To do nich Ukrainki będą mogły kierować swoje pytania.

- Większość kobiet, które do nas przyjechały, to kobiety wysoko wykształcone, mogą znaleźć prace jako m.in. księgowe - mówi koordynatorka punktu Ala Majewska.

Centrum Wspierania Prawnego i Zawodowego dla uchodźców z Ukrainy mieści się przy placu Unii Lubelskiej 2 i działa codziennie do godziny 17. Uchodźczynie mogą przyjść tutaj także ze swoimi dziećmi, dla których przygotowano specjalny kącik zabaw.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Południowa Obwodnica Warszawy to fuszerka? GDDKiA wprowadzi zmiany

Quiz o Polsce - sprawdź ile wiesz o swoim kraju

Pytanie 1 z 11
Godło Polski to...