Polacy przekonują się do szczepień na COVID-19! Co trzeci sceptyk zmienił zdanie

2021-12-23 12:34

Co trzeci przeciwnik szczepień, który jeszcze w 2020 twierdził, że nie przyjmie preparatu, dziś deklaruje, że zaszczepił się przynajmniej jedną dawką. Tak wynika ze wspólnych badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i agencji badawczej ARC Opinia i Rynek.

Trzaskowski pakuje świąteczne prezenty dla warszawiaków

Polacy przekonują się do szczepień!

Nie tylko sceptycy, ale też antyszczepionkowcy w Polsce zmieniają zdanie - zaszczepił się już co trzeci z nich! ​Potwierdzają to wyniki badań naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i agencji badawczej ARC Opinia i Rynek. Eksperci porównali nastawienie Polek i Polaków do szczepień sprzed roku i dziś, w czasie 4-tej fali. - Okazało się, że spora część tych, co nigdy nie chcieli się zaszczepić przeciw COVID-19, zmieniła zdanie. Stało się to w ciągu roku. Powody zmiany podejścia są bardzo ciekawe - mówi współautor badania prof. Wojciech Feleszko z WUM.

Z badania wynika, że co trzecia osoba deklarująca w 2020 roku, iż nie zaszczepi się przeciwko COVID-19, przyjęła już przynajmniej jedną dawkę (27 proc.) lub planuje to zrobić (6 proc.). Jeszcze większa zmiana zaszła wśród osób wyrażających niepewność/sceptycyzm w 2020 roku. Ponad połowa z nich (57 proc.) - przyjęła przynajmniej jedną dawkę, a co szósta osoba (16 proc.) planuje się zaszczepić.

Dlaczego przeciwnicy szczepień zmienili zdanie?

Naukowcy zadali im to pytanie, dając do wyboru kilka odpowiedzi. Z badania wynika, że główne przyczyny zmiany zdania to:

  • Obawy o własne zdrowie i bezpieczeństwo nasilające się w miarę pojawiania się kolejnych wariantów koronawirusa;
  • Chęć podróżowania i dążenie do zniesienia ograniczeń (motywacje nakierowane na własną korzyść);
  • Dążenie do zachowania odporności stadnej i wspólnego bezpieczeństwa  (jako silna motywacja u osób dotychczas niezdecydowanych).

- Najczęstszą motywacją do szczepienia, którą zaobserwowaliśmy, była obawa o zdrowie. Czyli albo te osoby same przechorowały, albo COVID przeszli ich najbliżsi. To mocno zmieniło ich podejście do szczepień - tłumaczy prof. Feleszko.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czytaj także: "Sukienka" z szansą na Oscara! Film Tadeusza Łysiaka na oskarowej shortliście

Jak dobrze znasz polskie kolędy?

Pytanie 1 z 10
Bóg się rodzi, moc truchleje,
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE