Pół miliona szczepionek w drodze do Polski. Nowy preparat chroni przed Omikronem. Kiedy ruszają szczepienia?

2022-09-09 10:22
Pół miliona nowych szczepionek dotrze dziś do Polski. Adaptowane do Omikrona. Kiedy rusza kolejna tura szczepień?
Autor: pixabay.com Pół miliona nowych szczepionek dotrze dziś do Polski. "Adaptowane do Omikrona". Kiedy rusza kolejna tura szczepień?

Jesienna fala koronawirusa wciąż przed nami. Do Polski dotrze dziś kolejna tura nowych szczepionek. Łącznie rząd zamówił około pół miliona dawek nowego preparatu, który jest szczególnie dostosowany do walki z dominującym wariantem koronawirusa - Omikron. Kiedy rusza kolejna tura szczepień? Kto może się zaszczepić?

- Około pół miliona dawek nowej szczepionki jeszcze dzisiaj ma dotrzeć do Polski - mówi Grzegorz Cessak. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych dodaje, że w przyszłym tygodniu powinien ruszyć proces podawania tego preparatu dla wszystkich zainteresowanych.

- Do pół miliona dawek szczepionek powinno dotrzeć do Polski. Tak sukcesywnie, dostawy są co tydzień. Zgodnie z zatwierdzoną charakterystyką produktu leczniczego i rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, szczepionka może być już podawana od 12. roku życia - tłumaczy Cessak.

Czytaj także: MZ podaje najnowsze dane ws. Covid-19. Wiadomo kiedy początek jesiennej fali!

Jeszcze wyższa skuteczność

Nowa szczepionka ma wyższą skuteczność, niż do tej pory stosowane preparaty, mówi Cessak. - Nowa, adaptowana - bo tak ją nazywamy - jest adaptowana do nowego wariantu wirusa. Mówimy dzisiaj o dominującym wariancie w fazie zachorowań, chodzi o Omikrona. Charakteryzuj się już skutecznością ponad 90 proc - dodał.

Do Polski trafią szczepionki koncernów Moderna i Pfizer.

Według prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych "wirus już wielokrotnie zaskakiwał". "Nie wiemy, jak on będzie ewoluował. Wiemy, że raczej na najbliższy sezon jesienno-zimowy pozostanie w wariancie omikron. Spodziewamy się raczej subwariantów omikronu niż nowej mutacji" – zapowiedział.

Jak zastrzegł, być może uda się wygasić wirusa za pomocą szczepienia. "Jeżeli się zaszczepimy w porównywalnej liczbie, jak chociaż trzecią dawką, to mamy szansę wygasić wirusa w tej sesji jesienno-zimowej" – ocenił.

Przyznał, że możliwy jest także scenariusz, że COVID-19 stanie się chorobą sezonową, jak jest w przypadku grypy.

G. CESSAK: MOŻLIWE, ŻE UDA SIE ZUPEŁNIE WYGASIĆ COVID

Quiz. Sobotnia ortografia. Gdzie przecinek, kiedy dwukropek? Sprawdź, czy jesteś królem interpunkcji!

Pytanie 1 z 10
1. Dwukropek stawiamy, kiedy:
Listen to "W Polsce nikt nie zmart po szczepieniu - G. Cessak [Sedno Sprawy]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE