Palma na Alejach Jerozolimskich

i

Autor: Daniel Kruczynski flickr.com Palma na Alejach Jerozolimskich

Palma z Alej Jerozolimskich zniknie? Miasto ujawnia plany wobec dzieła Joanny Rajkowskiej

2021-05-21 14:32

Słynna warszawska palma "rośnie" już od 2002 roku. Sztuczne drzewo stało się jednym z najbardziej charakterystycznych symbolów miasta. Niedawno ratusz poinformował o planowanej wielkiej przebudowie Alej Jerozolimskich. Zmiany miałyby objąć również rondo de Gaulle’a, gdzie stoi dzieło Joanny Rajkowskiej. Czy to oznacza, że będziemy musieli pożegnać się z palmą?

Palma z Alej Jerozolimskich zniknie? Takie pytanie może sobie zadawać wiele osób, które dowiedziały się o planach miasta na przebudowę Alej Jerozolimskich. Zmiany całkowicie zmieniłyby oblicze trasy. Plany zakładają wyznaczenie osobnych pasów dla komunikacji miejskiej, rowerzystów i samochodów, parkowanie wzdłuż drogi oraz szpaler drzew. Zmiany miałby objąć odcinek od ronda Czterdziestolatka do ronda de Gaulle'a. To ostatnie miałoby się zmienić w zwykłe skrzyżowanie. Nic więc dziwnego, że warszawiacy i warszawianki zastanawiają się, co będzie ze stojącą tam Palmą? Sztuczne drzewo jest tam od 2002 roku i bez wątpienia stanowi jeden ze znaków rozpoznawczych Warszawy. Okazuje się, że Ratusz ma już plany dotyczące przyszłości instalacji artystycznej autorstwa Joanny Rajkowskiej.

Czy Trzaskowski zwęzi też most Poniatowskiego? Drogowcy planują remont

Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich - dzieło stało się symbolem miasta

Palma to jedynie potoczna nazwa instalacji artystycznej, której autorką jest Joanna Rajkowska. Pełna nazwa to Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich. Praca była zainspirowana pobytem Rajkowskiej i drugiego słynnego polskiego artysty, Artura Żmijewskiego, w Izraelu w 2001. Co ciekawe, pierwotnie na Alejach Jerozolimskich miał stanąć cały szpaler sztucznych palm. Ostatecznie Rajkowska postawiła tylko jedną, na rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a. Drzewo od początku wzbudzało wielką ciekawość i szybko stało się jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów stolicy. Niewątpliwie wiele osób nie wyobraża sobie bez niej przestrzeni miejskiej.

Palmę czeka przeprowadzka

Podczas konferencji prasowej w czwartek 20 maja, kiedy to informowano o planach przebudowy Alej Jerozolimskich, poruszono też kwestię palmy. Palma nie zniknie, jednak w związku z przebudową ronda de Gaulle'a w zwykłe skrzyżowanie, instalację trzeba byłoby przenieść w inne miejsce. Mówiła o tym Marlena Happach, architekt miasta:

W naszej ocenie jest ona integralnym elementem, który buduje tożsamość tej przestrzeni. Mamy też wiele sygnałów od artystki Joanny Rajkowskiej, która chciałaby ją zachować. Nową lokalizację chcemy wyznaczyć w ramach koncepcji.

Warszawa w liczbach. Jak dobrze znasz stolicę?

Pytanie 1 z 6
W którym wieku Warszawa została założona?

Nie wiadomo, gdzie miałaby stanąć Palma z Alej Jerozolimskich. Najprawdopodobniej będzie to jednak miejsce w sąsiedztwie obecnej lokalizacji.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!