Palant powraca! Znów zobaczymy zapomniany polski sport [MISTRZOSTWA POLSKI W PALANTA]

2020-07-28 15:51
Palant powraca
Autor: Facebook/Polskie Stowarzyszenie Palantowe Palant powraca

Palant Powraca! Gra znana była już 400 lat temu, ale została trochę zapomniana. Polskie Stowarzyszenie Palantowe zamierza ją wskrzesić i zorganizować Mistrzostwa Polski w Palanta. Gdzie? Kiedy? Jak gra się w palanta? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Palant powraca!

Szykuje się wielki powrót palanta! To polska gra ruchowa, która jest znana od ponad 400 lat. Był to najbardziej popularny
sport w Polsce przed II Wojną Światową. Jednak w 1978 roku związek palantowy chcąc grać z innymi krajami przeszedł na zasady baseballowe. Sport przetrwał, ale wyłącznie jako gra szkolna czy podwórkowa.

Czytaj także: Noga z gazu! W życie wchodzą nowe przepisy. Będziemy jeździć wolniej!

Polskie Stowarzyszenie Palantowe

W 2014 powstało Polskie Stowarzyszenie Palantowe, które zamierza wskrzesić ten sport. Tworzy m.in. drużyny i organizuje rozgrywki. Udało się już zorganizować ponad 450 wydarzeń, ale celem jest stworzenie Ogólnopolskiej Ligi Palantowej.

Jak grać w palanta?

  • dwie drużyny 8-osobowe na zmianę grają w niebie i w piekle,
  • niebo wybija piłkę drewnianym kijem w prostokątne pole i zdobywa punkty przez bieg,
  • piekło wybitą piłkę łapie i ją odrzuca lub zbija biegnących, aby nie zdobywali punktów

Czytaj także: Gigantyczne ceny jabłek! Zapłacimy kilka razy więcej niż rok temu. Kiedy będzie taniej?

Mistrzostwa Polski w Palanta 2020

Według pierwotnych planów Mistrzostwa Polski w Palanta 2020 miały się odbyć na Stadionie Narodowym, ale w związku z pandemią impreza została przeniesiona na Palant Arenę w Warszawie, czyli dawne korty tenisowe Skry Warszawa (Wawelska 5, przy pomniku Lotnika). Turniej odbędzie się 1 sierpnia. Zmierzy się w nim osiem najlepszych drużyn w Polsce.

Tak wygląda polski samochód elektryczny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE