Kosmiczne Chmury widoczne gołym okiem

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Kamil Michałowski, 2019 Nadchodzi czas sprzyjający obserwacjom

Obłoki Srebrzyste i satelity 2020: kiedy i gdzie oglądać je w Warszawie? [DATA]

2020-05-20 6:58

Obłoki Srebrzyste czyli tzw. kosmiczne chmury i satelity - wkrótce będą bardzo widoczne w Polsce! Ma to związek z tzw. białymi nocami, które sprzyjają obserwowaniu wielu zjawisk. Gdzie i kiedy oglądać je w stolicy? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Biała noc - co to jest?

W Polsce w okolicy przesilenia letniego występują tzw. białe noce. To moment w ciągu doby, gdy zwykle jest ciemna noc. Jednak przez kilka bądź kilkanaście dni w roku ten okres jest tak krótki, że Słońce nie zdąży zajść przed świtem, czyli fizycznie wciąż docierają do nas jego promienie i nie widzimy nocnej ciemności, do której przywykliśmy. W Warszawie w tym roku białe noce będziemy obserwować od 19 maja do 24 lipca.

Czytaj także: Białe Noce ogarną Polskę na ponad 1,5 miesiąca! Czy będą widoczne w Warszawie?

Obłoki srebrzyste i satelity

Białe noce sprzyjają obserwowaniu różnych obiektów, m.in. sztucznych satelitów. Słońce podczas białej nocy będzie oświetlało niemal wszystko, co znajdzie się na niebie. - Można więc spodziewać się kilku przelotów ISS widocznych w ciągu jednej nocy, a także sporej ilości np. Starlinków - informują właściciele strony "Z głową w gwiazdach". To także odpowiedni moment, by zaobserwować Obłoki Srebrzyste, czyli tzw. kosmiczne chmury, które mienią się srebrzystym blaskiem. Możemy zauważyć je w Polsce do końca lipca.

Czytaj także: KORONAWIRUS: Tylko dobre wiadomości! Co słychać na świecie i w kraju?

Czego nie zobaczysz podczas białej nocy?

Białe noce nie sprzyjają typowym obserwacjom astronomicznym. W tym okresie gwiazdy są niemal niewidoczne. Mimo tego warto skupić się na obserwacji tych obiektów, których nie możemy podziwiać na co dzień.

COŚ DOBREGO #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE