O PSIE, który... kocha maliny! To nowy członek policji!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

O PSIE, który... kocha maliny! To nowy członek policji!

2021-08-19 8:30

Owczarek niemiecki Prima, która uwielbia świeże maliny, została nowym czworonożnym funkcjonariuszem. Trafiła do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. W garnizonie mazowieckim służy 37 psów, które są wykorzystywane do tropienia śladów, wyszukiwania materiałów wybuchowych, czy narkotyków.

"Półtoraroczna Prima ma bystre oczy, czujne uszy. Bardzo lubi bawić się piłeczką. Jej przysmakiem są świeże maliny i smaczki z żurawiną" – tak w skrócie opisuje nowy nabytek garwolińskiej policji asp. Edyta Sułkowska, która jest specjalistką od policyjnych psów w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Nowy czworonożny funkcjonariusz pochodzi z hodowli ze Zduńskiej Woli, od 20 lat zajmującej się szkoleniem psów. Wiele z nich zasiliło szeregi m.in. policji i straży granicznej.

Prima razem ze swoim opiekunem sierż. szt. Dariuszem Domaszczyńskim z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie rozpoczynają właśnie naukę w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To jedyna w Polsce szkoła tresury, w której uczniami są policyjne czworonogi.

"Przedmiotem szkolenia jest nauka posłuszeństwa, zasad prawidłowej pielęgnacji, właściwego żywienia oraz tropienia śladów ludzkich, bo Prima to suczka przeznaczona do szkolenia w kategorii tropiącej" – podkreśla asp. Sułkowska.

Po ukończeniu 5-miesięcznej tresury Prima otrzyma atest będący podstawą do jej służby w policji. Będzie tropiła osoby zaginione i sprawców przestępstw.

Asp. Sułkowska podkreśla, że psi nos ma niesamowite możliwości. "Kufa, czyli nos owczarka niemieckiego posiada około 225 mln komórek węchowych. Dla porównania człowiek ma ich około 5 mln. Pies potrafi zatem czuć więcej i wiedzieć więcej" – zaznacza policjantka.

W garnizonie mazowieckim policji służy obecnie 37 czworonogów. Najwięcej - bo siedem – jest w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu. Siedem innych pracuje też w laboratorium kryminalistycznym mazowieckiej policji. Pomagają one stwierdzać, czy próbka zapachowa ma związek z danym sprawcą lub daną sprawą.

Policyjne psy tresowane są w kliku kierunkach. Jedne specjalizują się w tropieniu śladów ludzkich – pomagają przy szukaniu osób zaginionych lub przestępców. Inne wspierają policjantów przy patrolach, konwojach czy zabezpieczaniu imprez masowych, np. meczów. Osobną grupę stanowią psy służące do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Inne czworonogi potrafią wyczuć obecność narkotyków. Są także psy do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie lub w wodzie. Z kolei psy bojowe wspierają jednostki kontrterrorystyczne.

Zbigniew Boniek radzi nowemu prezesowi PZPN