Nowy parking "Parkuj i Jedź" w Warszawie

2022-11-03 8:08
Parking P+R Jeziorki
Autor: internet / fot. Warszawski Transport Publiczny

Już od 3 listopada, kierowcy będą mogli zaparkować swoje samochody na parkingu P+R Jeziorki na Ursynowie. To już 17 parking "Parkuj i Jedź" w Warszawie.

Nowy parking w Warszawie, otwarcie P+R Jeziorki

W czwartek, 3 listopada, otworzymy siedemnasty w Warszawie parking "Parkuj i Jedź". Tym razem na Ursynowie, przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Parking w sąsiedztwie ulicy Karczunkowskiej jest jednopoziomowy, a teren jest oświetlony i monitorowany.

Na zmotoryzowanych czeka 138 miejsc postojowych, w tym sześć dla osób z niepełnosprawnościami, trzy dla kierowców podróżujących z innym osobami (tzw. podróże współdzielone – miejsca są oznaczane "2+"), a także dwa stanowiska Kiss&Ride dla podwożących pasażerów do komunikacji publicznej. Na parkingu znajdują się też dwie zadaszone wiaty, które zmieszczą 40 jednośladów. Na podróżujących autami i rowerami elektrycznymi czekają dwa stanowiska ładowania, które będzie czynne w najbliższych dniach.

Okolice parkingu to miejsce przesiadkowe dla mieszkańców części Ursynowa oraz Piaseczna, Góry Kalwarii, Konstancina-Jeziorny, Tarczyna, Prażmowa i Lesznowoli. Przystanki na wiadukcie nad linią kolejową mają autobusy linii 715 i 737, a po zachodniej stronie torów pętlę ma autobus linii 809. Na stacji Warszawa Jeziorki zatrzymują się pociągi linii R8 Kolei Mazowieckich a w przyszłości - prawdopodobnie w przyszłym roku - będzie to jedna ze stacji pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie do Piaseczna.

Parkingi "Parkuj i Jedź", jak to działa?

Parkingi P+R są dostępne we wszystkie w dni tygodnia w godz. 4.30-2.30. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne. Ci, którzy chcą zostawić samochód bezpłatnie na dłużej muszą posiadać aktywny bilet ZTM: krótkookresowy (dobowy, 3-dniowy, weekendowy) lub długookresowy (30- i 90-dniowy) lub uprawnienia do bezpłatnych przejazdów.

System bazuje na odczytach tablic rejestracyjnych. Przy wjeździe, po odczytaniu tablicy rejestracyjnej, szlaban podniesie się i kierowca wjedzie na parking. Przed wyjazdem, w kasie parkingowej trzeba będzie podać numer rejestracyjny samochodu oraz przedstawić aktywny kartonikowy bilet ZTM lub zakodowany na Warszawskiej Karcie Miejskiej lub innym nośniku. Bilet kartonikowy należy włożyć do czytnika, a kartę lub urządzenia mobilne z kodem QR do niego zbliżyć.

Zgodnie z regulaminem parkowanie jest bezpłatne dla osób posiadających: bilet dobowy lub dłuższy, bilet seniora, bilet dla dzieci z rodzin z trójką dzieci lub uprawnienia do bezpłatnych przejazdów.

Gdy kierowca nie posiada dokumentu uprawniającego do zniżki w opłatach, kasa parkingowa naliczy i pobierze opłatę parkingową. Przy wyjeździe system ponownie odczyta tablicę rejestracyjną i szlaban automatycznie się podniesie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE