Nowa strefa relaksu przy stacji Ratusz Arsenał. Mieszkańcy czekali od 2016 roku! [ZDJĘCIA]

2022-07-22 10:57
Nowy zielony skwer przy Ratuszu Arsenał
Autor: Urząd miasta stołecznego Warszawy Nowy zielony skwer przy Ratuszu Arsenał

Nowa strefa relaksu przy stacji Ratusz Arsenał. Są leżaki i miejsce do uprawiania sportów. Na to miejsce mieszkańcy musieli poczekać kilka lat, bo Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał to projekt z Budżetu Obywatelskiego z 2016 roku. Zobacz zdjęcia!

Nowa strefa relaksu przy stacji Ratusz Arsenał

Nowy skwer powstał tuż przy stacji metra Ratusz Arsenał, w centrum miasta. Przestrzeń dla siebie znajdą tu przede wszystkim wielbiciele sportów miejskich. Na nowych murkach można poćwiczyć:

  • jazdę na deskorolce,
  • hulajnodze
  • czy rolkach. 

Uprawianiu sportu posłuży też utwardzona nawierzchnia na części alejek, pozostałe wykonano z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej. W pobliżu Ogrodu Krasińskich zamontowano zestaw przyrządów do kalisteniki. Przy skwerze pojawiły się także nowe stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

Drewniane tarasy, ławki i leżaki umożliwiają wypoczynek w centralnej części, a dzięki nowym nasadzeniom od strony ul. Andersa można się odciąć od wielkomiejskiego zgiełku. Stołeczny Zarząd Zieleni wzbogacił cały skwer o 24 drzewa liściaste i kilka tysięcy krzewów – cisy, irgi, jałowce sabińskie, derenie białe, tawuły japońskie, śliwę karłową. Kompozycję roślinną dopełniają byliny – szałwia omszona, jeżówka purpurowa, dzielżan ogrodowy – oraz trawy: śmiałek darniowy, ostnice, rozplenica japońska. Pojawiły się również rośliny cebulowe – piękny, okazały czosnek ‘Purple Sensation’.

Czytaj także: Iga Świątek i najlepsze tenisistki świata w Warszawie! Rusza miejska strefa kibica [BNP Paribas Poland Open 2022]

W starych krzewach i głogach można zobaczyć wróble i mazurki. Strefa dzikiej przyrody współistnieje z nowym zagospodarowaniem terenu w samym sercu miasta. W przyszłości stanie tu kamienne poidło dla ptaków.

Skąd pomysł na nowy skwer?

Skwer utworzono dzięki mieszkańcom głosującym w warszawskim budżecie partycypacyjnym. Projekt powstał na zlecenie stołecznego Zarządu Zieleni w pracowni architektonicznej JAKABE Projekty przy udziale lokalnej społeczności, entuzjastów sportu oraz fundacji Skwer Sportów Miejskich.

To już trzecia taka inwestycja zrealizowana przez ZZW. Podobne projekty – łączące sport i wypoczynek wśród zieleni – powstały przy stacjach metra „Centrum Nauki Kopernik” i „Świętokrzyska”.

QUIZ o znakach drogowych

Pytanie 1 z 10
Proste pytanie na rozgrzewkę. Ten znak oznacza...
Znak B-1 zakaz ruchu
Robert Lewandowski i FC Barcelona [DROGA NA SZCZYT] | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #53
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE