Kamienica ul. Jasna 10

i

Autor: UM Warszawa/um.warszawa.pl

Nowa odsłona historycznej kamienicy. To miejsce otoczone jest legendą

2023-02-09 12:39

Nowe odsłony historycznych budynków w takim miejscu, jak Warszawa, robią zawsze wielkie wrażenie. Fasada kamienicy pod adresem Jasna 10 dzięki dotacjom miejskim przeszła drugi etap remontu. Ta olbrzymia budowla jest otoczona historyczną legendą.

Miejsca otoczone duchem legendy w Warszawie spotykamy na każdym kroku. Miasto ma za sobą setki lat trudnej, ale i pięknej historii. Udało mu się dźwignąć z gruzów po II wojnie światowej. Z tej przyczyny oczy warszawiaków jeszcze bardziej cieszą się na widok odbudowanych i odnowionych kamienic, które przypominają o czasach, gdy Warszawa nazywana była Paryżem północy.

Jednym z jakich miejsc bez wątpienia jest kamienica przy ul. Jasnej 10, która właśnie doczekała się zakończenia drugiego etapu remontu przeprowadzonego dzięki miejskim dotacjom. Ta olbrzymia, eklektyczna, 5-kondygnacyjna kamienica jest niewątpliwie wspaniałą pamiątką po wielkiej historii ulicy, która była siedzibą przedsiębiorstw, towarzystw ubezpieczeniowych, banków i filharmonii.

Wspaniała kamienica w Warszawie. Miejsce otoczone legendą

To miejsce otoczone jest legendą dawnej, wspaniałej Warszawy. Kamienicę przy ul. Jasnej 10 zbudowano według projektu Dawida Landego w latach 1903-04 dla Maksymiliana Harczyka. Dom ma dwie fasady od ul. Jasnej i ul. Sienkiewicza. Obie mają bogatą, secesyjną ornamentykę i wielkie witryny sklepowe w parterze. Fasada zapełniona jest dekoracjami w postaci masek, głów, kwiatów, liści, gzymsów i boni.

Blisko kamienicy przy ul. Jasnej 10 powstawały podobne, równie bogato zdobione domy. To właśnie tam mieściły się: siedziba Banku Towarzystw Spółdzielczych, zwana domem Pod Orłami, Filharmonia Warszawska, wzorowana na paryskiej operze, czy bliżej placu Zielonego, kamienica Granzowa i pałac Szlankierów. Ówcześnie Jasna była jedną najbardziej eleganckich i najwytworniejszych ulic przedwojennej Warszawy.

Czytaj także: Łazienki Królewskie pod śniegiem. W minionych latach robiły wielkie wrażenie

Czasy jej świetności minęły w momencie II wojny światowej. Dowództwo powstania warszawskiego miało przy ul. Jasnej swą siedzibę. Z tej przyczyny ulica i trakty poprzeczne, w tym Świętokrzyska, były bardzo ciężko bombardowane. W przejazd bramny kamienicy przy ul. Jasnej 10 wpadł pocisk rakietowy nadwyrężając konstrukcję budynku. Co jednak ciekawe i wyjątkowe - kamienica nie została zburzona.

Powrót do świetności

Po wojnie z ulic Jasnej i Świętokrzyskiej odbudowano zaledwie kilka domów. Kamienica przy Jasnej 10 została naprawiona i wyremontowana prawdopodobnie w tym samym czasie. Do naszych czasów udało jej się przetrwać w całkiem dobrej formie. Jedynie tynki w wielu miejscach popękały, dlatego utraciła ona swój dawny blask. To między innymi skłoniło władze do wyremontowania lokalizacji. 

W 2020 r. wspólnota mieszkaniowa odnowiła fasadę od strony ul. Jasnej. Dotacja miejska wyniosła wtedy 193 457 zł. W 2022 r. rozpoczęto remont elewacji od strony ul. Sienkiewicza. Pokryta była wtórnym tynkiem na bazie cementu pomalowanym na kolor beżowy, mocno zabrudzony miejskimi zanieczyszczeniami.

Drugi etap remontu wspomogła dotacja miejska w wysokości 200 tys. zł. Tym razem naprawione zostały pęknięcia i zniszczone detale architektoniczne. Zabiegom konserwatorskim poddano również balustrady balkonów. Gruntownie je wyremontowano, zarówno betonowe tralki, podpory jak i obróbki blacharskie. Na koniec fasadę pokryto tynkiem i pomalowano na jasny kolor ustalony przez konserwatorów podczas badań stratygraficznych. Aktualnie kamienica przy ul. Jasnej 10 ma blask podobny do tego ze swoich najlepszych czasów.

Czytaj także: Ferie zimowe 2023. Podpowiadamy, jak zlecić kontrolę autokaru

Warszawa. Kolejna awaria kanalizacji w kamienicach na Ochocie. W piwnicach znowu wybiły ścieki