Noc świętojańska 2020 - kiedy ją obchodzimy i co to za święto? Czy kwiat paproci istnieje?

2020-06-23 11:31
Noc świętojańska 2020 - kiedy ją obchodzimy i co to za święto? Czy kwiat paproci istnieje?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Lato 2020 zbliża się wielkimi krokami. Już niebawem będziemy mogli zakosztować słonecznych kąpieli, jak również i tych zupełnie prawdziwych w morzach i jeziorach. Noc świętojańska 2020, którą obchodzimy na początku lata, to czas świętowania, zabawy i wielkich poszukiwań. Czy kwiat paproci istnieje? Przeczytajcie więcej na ESKA.pl Warszawa!

Spis treści

  1. Noc świętojańska 2020 - kiedy ją obchodzimy?
  2. Noc świętojańska 2020 - czy kwiat paproci istnieje?

Noc świętojańska 2020 - kiedy ją obchodzimy i co to za święto? Czy kwiat paproci istnieje? W czasie najkrótszej nocy z 21 na 22 czerwca, w tzw. Noc Kupały obchodzimy letnie przesilenie. Podczas niego nasi przodkowie świętowali, palili ogniska i wspólnie bawili się w świetle księżyca. Zwyczaju tego zakazywali biskupi, a w roku 1478 król Kazimierz Jagiellończyk. Słowiańskie tradycje takie jak wicie wianków i ich wodowanie oraz skakanie przez ognisko zastąpiono bardziej chrześcijańskimi i nocą świętojańską, którą obchodzimy w wigilię świętego Jana. Z tym dniem ściśle związana jest legenda o kwiecie paproci. Tajemnicza roślina miała rosnąć tylko raz w roku o północy. Kto ją znajdzie, tego czeka wielkie szczęście i bogactwo.

Noc świętojańska 2020 - kiedy ją obchodzimy?

Noc Świętojańska obchodzona jest zawsze w wigilię świętego Jana. W 2020 roku Noc Świętojańską obchodzimy w nocy z wtorku 23 na środę 24 czerwca.

Noc świętojańska 2020 - czy kwiat paproci istnieje?

W wierzeniach ludowych mianem kwiatu paproci określa się 2 gatunki roślin o staropolskich/ Podejźrzon księżycowy oraz nasięźrzał pospolity faktycznie rosną na początku czerwca. Same jednak paprocie to rośliny, które nie wytwarzają kwiatów. Jeśli w środku nocy zauważymy jasną aurę i znajdziemy tajemniczy kwiat, to będziemy mogli być pewni, że albo śnimy, albo właśnie ziściła się bajka.

Potężna nawałnica niszczy Warszawę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE