niewybuch

i

Autor: strazmiejska.waw.pl

Coś strasznego

Niebezpieczne znalezisko w krzakach na Białołęce. Powiadomiono saperów

2023-03-21 17:13

W krzakach na Białołęce znaleziono groźny niewybuch z czasów II wojny światowej. Na miejscu szybko pojawili się strażnicy miejscy oraz policjanci, o sprawie poinformowano również saperów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Nieopodal centrum ogrodniczego przy ul. Płochocińskiej znaleziono w poniedziałek wieczorem niewybuch z czasów II wojny światowej. O odkryciu powiadomiona została policja i straż miejska.

Mocno zardzewiały niewybuch miał wymiary ok. 20 cm. Teren wokół pocisku moździerzowego został wygrodzony. Powiadomiono też patrol saperski. Pocisku pilnowali na przemian policjanci i strażnicy miejscy.

Czytaj również: Podawali się za policjantów, byli bardzo brutalni. Teraz trafili do aresztu

Skąd wziął się niewybuch?

Szamocin jeszcze pół wieku temu był podwarszawską osadą rolniczą nieopodal Białołęki, zamieszkałą głównie przez niemieckich ewangelickich osadników. We wrześniu 1939 r. tereny te były areną ciężkich walk pomiędzy armią niemiecką i obrońcami Warszawy.

W czasie wojny ludność pochodzenia niemieckiego została w większości przesiedlona. Do kolejnych ciężkich starć doszło na tym terenie zimą 1945 roku. To z tych dwóch okresów pochodzą znajdowane tam niewybuchy. 

Zobacz, jak zmieni się ul. Chmielna:

Tytuł Dzielnicy Roku głosami warszawiaków zdobył MOKOTÓW
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE