Nie żyje Tadeusz Karolak. Współpracownicy pożegnali wybitnego polskiego dyrygenta

2022-11-30 21:17
nie żyje
Autor: Pexels

Nie żyje wybitny dyrygent Tadeusz Karolak. Artysta w swej karierze współpracował m.in. z Polską Operą Królewską, Warszawską Operą Kameralną, czy też warszawskim Teatrem Komedia.

- Z wielkim smutkiem żegnamy wybitnego dyrygenta, wspaniałego artystę-erudytę, a nade wszystko ciepłego, emanującego inteligencją człowieka, Tadeusza Karolaka. Artystyczne drogi tego absolwenta Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, asystenta samego Bohdana Wodiczki, przecięły się z Warszawską Operą Kameralną w 1983 roku, kiedy to stał się etatowym dyrygentem na ponad trzy dekady - napisano.

Czytaj również: Nie żyje Anna Sienkiewicz-Rogowska. Załamani współpracownicy przekazali tragiczne informacje

Nie żyje wybitny dyrygent Tadeusz Karolak

- Z jednakową lekkością i smakiem dyrygował kanonem oper z szczególnym uwzględnieniem dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta, nie stronił od repertuaru koncertowego i współczesnego, równolegle sięgając do muzyki dawnej. Pod jego kierownictwem zarejestrowano liczne ścieżki dźwiękowe do filmów, uchodził za wybitnego specjalistę tej skomplikowanej materii - czytamy w mediach społecznościowych Polskiej Opery Królewskiej. W latach 2017-19 Tadeusz Karolak był jej dyrygentem.

W latach 1984-2017 pracował jako dyrygent Warszawskiej Opery Kameralnej, pod koniec lat 80. - jako kierownik muzyczny w warszawskim Teatrze Komedia.

- Jego interpretacje cechowała precyzja i błyskotliwość w eksponowaniu niuansów często niedostrzeganych przez innych dyrygentów. Tym, czym wpisał się w serca artystów w szczególności, był szacunek dla każdego realizatora dzieła, bez względu na wagę przypisanej mu roli czy orkiestrowej partii - wspominają go pracownicy POK w mediach społecznościowych opery.

Tadeusz Karolak dyrygował orkiestrami także na potrzeby filmów i seriali, m.in. w "Pierścionku z orłem w koronie" (1993) Andrzeja Wajdy, "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego, "Żółtym szaliku" (2000) Janusza Morgensterna, serialu "Przedwiośnie" (2002) Filipa Bajona, "Czarnym czwartku" Antoniego Krauzego (2011) oraz "Ach śpij kochanie" (2017) w reżyserii Krzysztofa Langa.

W 2010 r zdobył Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii najlepszego dyrygenta.

Groby symboliczne znanych Polaków. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE