Nie żyje Roman Załuski. Znany reżyser filmowy i scenarzysta

2022-12-07 8:25
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva / fot. facebook.com/StowarzyszenieFilmowcowPolskich

Informację o śmierci reżysera przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Roman Załuski był twórcą polskich hitów filmowych jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”.

Nie żyje Roman Załuski

Roman Załuski urodził się 10 grudnia 1936 r. w Lidzie. Maturę zdał w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Doświadczenie w tworzeniu filmów zdobył Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi na Wydziale Reżyserii. Po studiach wyjechał do Warszawy.

Debiutował jako samodzielny reżyser w 1970 w filmie „Dom”, w którym był również autorem scenariusza. Największą popularność przyniosły mu komedie obyczajowe. Reżyser zasłynął, tworząc takie hity jak „Och, Karol” (1985), ”Kogel-mogel” (1988),”Galimatias, czyli kogel-mogel II” (1989),” Komedia małżeńska” (1994).

Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Otrzymał Nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową i telewizyjną za rok 1970. Był również sześciokrotnie nominowany do Złotego Lwa.

Zmarł 29 listopada 2022 r. w Warszawie, został pochowany w kolumbarium na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 116A-4-22).

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE