Nadwiślańska Równonoc: Kiedy oficjalne zakończenie lata?

i

Autor: pixabay.com "Nadwiślańska Równonoc": Kiedy oficjalne zakończenie lata?

"Nadwiślańska Równonoc": Kiedy oficjalne zakończenie lata?

2022-09-22 8:53

Warszawa szykuje się na zakończenie lata. Już w piątek 23 września odbędzie się "Nadwiślańska Równonoc". Z tej okazji zaplanowano pożegnanie lata w słowiańskim klimacie - będzie koncert na łodziach, wianki i ognisko!

Zakończenie lata 23 września

Z okazji zakończenia lata w piątek 23 września Dzielnica Wisła zaprasza na „Nadwiślańską Równonoc” – pożegnanie lata w słowiańskim klimacie z wyjątkowym koncertem na łodziach. W programie koncerty, ognisko, wianki i rejsy na drewnianych łodziach.

Tegoroczny sezon nad rzeką upływał pod hasłem re/Wisły – remiksu starego z nowym i współczesnej interpretacji nadwiślańskich zwyczajów. A koniec lata od czasów przedchrześcijańskich był czasem podsumowań, świętem plonów, biesiad i tańca. Dlatego Dzielnica Wisła razem z Warszawskimi Plażowymi zapraszają do wspólnych wspominek i przywoływania ludowych tradycji.

Czytaj także: Prezydent powołał pełnomocniczkę ds. równego traktowania. Czym się będzie zajmować?

Słowiańskie zwyczaje

23 września z okazji jesiennej równonocy nad Wisłą zapłonie wielkie ognisko, a warszawiacy i warszawianki jak dawniej będą zaplatać dożynkowe wianki. Zabrzmią także tradycyjne pieśni w wykonaniu zespołu Z LASU, który poszukuje śladów archaicznej kultury na Polesiu. Start wydarzenia o godz. 17 na plaży Saskiej.

Mieszkańców czeka także inna muzyczna niespodzianka w bardziej współczesnym wydaniu – wyjątkowy występ LUNY o blasku księżyca.

– LUNA słyszy i widzi więcej, ma własne połączenie z kosmosem, z naturą. Jej artystyczne alter ego przenika się z codziennością, czyniąc ją piękniejszą. Kosmiczny pop LUNY to pogranicze teatru, astrologii i czegoś własnego, nie nazwanego. Jak u Leśmiana i Bjork. Na Times Square i w Porcie Czerniakowskim. Najlepiej pod księżycem – mówi Piotr Metz, ambasador Dzielnicy Wisła i gospodarz koncertu.

Równonocny koncert odbędzie się na wodzie, w Porcie Czerniakowskim. Słuchacze będą uczestniczyć w tym wydarzeniu na tradycyjnych, drewnianych łodziach. Bezpłatne wejściówki na muzyczny rejs będą dostępne od 20.09 od godz. 20.00 na stronie rejsy.waw.pl w zakładce Nadwiślańska Równonoc. Liczba miejsc ograniczona.

Czytaj także: Czwarta dawka szczepionka na Covid-19. Rząd uruchamia kampanię informacyjną!

– Swoje działania edukacyjne, rekreacyjne, sportowe czy kulturalne Dzielnica Wisła zawsze łączy z wodą, naturą i żeglugą. Wisła to zawsze punkt wyjścia i inspiracja do różnych wydarzeń realizowanych w ulubionym miejscu warszawianek i warszawiaków. Koncert na równonoc jesienną jest tylko symbolicznym momentem styku sezonów. W żadnym razie nie kończymy spotkań nad Wisłą – wracamy niebawem z propozycjami na zimową rekreację – zapowiada Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Tramwajarze rozpoczęli wielką wycinkę na Mokotowie. Setki drzew idzie pod topór

QUIZ o regionalizmach. Co oznaczają te trudne słowa? Wiele z nich Cię zaskoczy

Pytanie 1 z 15
Pyry to: