Punkt Pomocy Okresowej na Pradze

i

Autor: Facebook/Serce Miasta Punkt Pomocy Okresowej na Pradze

Na Pradze powstał Punkt Pomocy Okresowej. Ma zwalczać tabu i ubóstwo menstruacyjne

2020-07-28 18:36

Na podwórku przy 11 listopada 22 pojawił się Punkt Pomocy Okresowej, czyli szafka z darmowymi środkami higienicznymi dla potrzebujących kobiet. To z inicjatywy fundacji Akcja Menstruacja, która stara się walczyć z tabu, ale też z menstruacyjnym ubóstwem. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Punkt Pomocy Okresowej

W Warszawie przy ul. 11 listopada 22 powstał Punkt Pomocy Okresowej. To inicjatywa fundacji Akcja Menstruacja, która chce łamać miesiączkowe tabu i zwalczać ubóstwo menstruacyjne. Bo jak wynika z raportu Kulczyk Foundation - nawet blisko 50 tys. kobiet w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych.

- Chociażby dużo kobiet na studiach musi wybierać, czy kupić sobie coś do jedzenia czy kupić sobie podpaski - tłumaczy Paulina Wasiluk z fundacji Akcja Menstruacja i dodaje, że problemy finansowe to nie jedyny problem. - Mamy też spory problem z ubóstwem informacyjnym, czyli brakiem wiedzy o menstruacji. Też chcemy z tym walczyć, chcemy edukować.

Czytaj także: Zamiast hipsterskich knajp - fryzjer dla bezdomnych i jadłodajnia. "Serce miasta" aktywizuje osoby w kryzysie [WIDEO]

- Jest to szafeczka, w której będą darmowe podpaski, tampony, chusteczki do higieny intymnej. Wszystkie te środki, które mogą się przydać podczas okresu, ale nie są w stanie ich kupić. To jest zupełnie darmowa pomoc. My jako fundacja zapewniamy wszystkie środki, które tam są, ale zachęcamy też lokalną społeczność, by uzupełniali tę szafkę. Jeśli tego nie zrobią to nasi wolontariusze to uzupełnią. Każdy może z tej szafki wziąć, co potrzebuje - dodaje Wasiluk.

"Hej, dziewczyny"

Żeby walczyć z brakiem edukacji w zakresie menstruacji, Akcja Menstruacja stworzyła także projekt "Hej, dziewczyny". - Będzie polegała na współpracy z 50 polskimi szkołami, do których będziemy wysyłać edukatorki, które będą rozmawiały z uczniami na temat menstruacji. Piszemy też poradnik dla młodych aktywistów, ale także dla pedagogów i dyrekcji - dodaje Paulina Wasiluk. Każda szkoła objęta projektem będzie otrzymywała co miesiąc zapas środków higienicznych, które umieszczane będą w oznakowanym pudełku w toalecie. 

Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o swoje zdrowie

Pytanie 1 z 15
Czy odwiedzasz dentystę co pół roku?
Muzeum Neonów w Warszawie