Na Ostrobramskiej przejściem zamiast kładką? Jest petycja

2022-08-10 18:01

Kładka na ul. Ostrobramskiej na wysokości CH Promenada dla wielu przechodniów jest nie lada wyzwaniem. Niszczejące schody, metalowa nawierzchnia, która w czasie mrozu czy deszczu robi się śliska. Do tego wiecznie zepsute windy, przez które utrudnione jest przejście z wózkiem dziecięcym, a dla niepełnosprawnych - wręcz niemożliwe. Stąd pomysł, aby kładkę zastąpić przejściem naziemnym.

Petycja za wyburzeniem

Przez kilka dni na kładce nad Ostrobramską spotkać będzie można osoby z okręgu warszawskiego Partii Razem. Zbierają one podpisy pod petycją o likwidację kładki.

- Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy okolic mieli łatwiejszy dostęp do siebie nawzajem, do lokali użyteczności publicznej, do sklepów. Jesteśmy zwolennikami idei miasta 15-minutowego, co oznacza możliwość dotarcia wszędzie gdzie potrzebujemy w 15 minut, żeby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Kładki takie przejście uniemożliwiają - mówi Dorota Spyrka z okręgu warszawskiego partii Razem.

Zdaniem autorów petycji kładkę należy zastąpić przejściem naziemnym z sygnalizacją świetlną. Obecne przejście stanowi wyzwanie dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z dziećmi w wózku. Muszą korzystać z wind, które często się psują. Do tego nawierzchnia przy każdym deszczu robi się bardzo śliska i niebezpieczna choćby dla starszych osób. Dlatego kładkę zdaniem autorów petycji należy całkowicie wyburzyć.

- Przy kładce mamy windy, które regularnie się psują. Koszt napraw tych wind jest ogromny, koszt regularnej konserwacji całej kładki też jest ogromny - zauważa Dorota Spyrka. Zapytani przez nas mieszkańcy są podzieleni. Niektórzy zwracają uwagę na korki, jakie spowoduje wprowadzenie dodatkowej sygnalizacji świetlnej. Inni, głównie osoby starsze czy rodzice z dziećmi w wózkach, popierają pomysł.

ZDM nie mówi "nie"

Spytaliśmy urzędników, jak zapatrują się na taką propozycję. Likwidowanie przejść naziemnych czy podziemnych, a przede wszystkim - wytyczanie przejść na poziomie ulicy nie jest niczym nowym w Warszawie. ZDM w ostatnich latach wytyczył kilkadziesiąt takich przejść. Ostatnim przykładem są przejścia naziemne przy Rondzie Dmowskiego czy Rondzie Czterdziestolatka. Które powstały bez likwidacji istniejącego do tej pory przejścia podziemnego. P ropozycji autorów petycji urzędnicy nie mówią "nie". Ale w tej chwili na Pradze-Południe mają inne plany.

- Na ulicy Ostrobramskiej pilniejsze wydaje się wyznaczenie przejścia na skrzyżowaniu z Grenadierów i Poligonową. Tam efekt będzie duży, bo to jest skrzyżowanie a więc z wieloma potencjalnymi kierunkami dojścia. I mamy to w planach na przyszły rok. Ale i na przejście na wysokości Promenady przyjdzie pora - mówi Jakub Dybalski z ZDM-u. W najbliższym czasie zlikwidowane zostaną też 4 kładki nad ulicą Sobieskiego. To przy okazji budowy tramwaju na Wilanów. Drogowcy w ich miejsce wyznaczą przejścia naziemne.

Warszawa. Bulwary Wiślane lśnią czystością! Wielkie sprzątanie nad Wisłą
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE