Dzieci

i

Autor: pixabay.com Dzieci

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 2021 - 19.11 obchody w szkołach całej Polski!

2021-11-18 8:51

Setki szkół i przedszkoli w całej Polsce będzie obchodzić 19 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z UNICEF, z okazji przypadającej 20 listopada rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Czym jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka?

"Dzień ten przypomina, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa" - wskazuje UNICEF w komunikacie przekazanym PAP. W rocznicę uchwalenia konwencji dzieci na całym świecie podejmują działania w imieniu swoich rówieśników, których prawa często są łamane. "W ten sposób chcą, by ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media" - wyjaśnia UNICEF.

Konwencja o prawach dziecka została przyjęta 20 listopada 1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. "Jest to uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju" - wskazuje UNICEF. Zaznacza, że znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. "Daje im także możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą" - dodaje. UNICEF podkreśla, że rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.

Wciąż szukają tajnych pomieszczeń.

Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka 2021

W tym roku rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka wypada w sobotę, w związku z tym świętowanie w szkołach odbędzie się w piątek, 19 listopada. Od kilku lat placówki edukacyjne w całej Polsce świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

"Do tej pory w uroczyste obchody zaangażowały się setki tysięcy najmłodszych! Również i w tym roku przygotowaliśmy szereg aktywności dla szkół i przedszkoli. Zachęcamy szczególnie do zorganizowania tzw. Błękitnych Marszów i zaangażowania w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka lokalności społeczności" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny UNICEF Polska Marek Krupiński.

Co roku UNICEF przypomina o wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

"Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF" - czytamy w komunikacie.

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE