Mata zatrzymany z narkotykami. Prokuratura chce postawienia przed sądem, jest uzasadnienie

2022-11-23 14:47
Mata
Autor: JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

W styczniu 2022 roku raper Michał "Mata" M. oraz jego kolega zostali zatrzymani z narkotykami. Prokuratura chce postawienia młodego artysty przed sądem ze "względów wychowawczych".

22-letni Mata został zatrzymany w styczniu na Górnym Mokotowie. Policja odkryła przy nim 1,45 grama marihuany, a przy jego koledze - 0,39 grama. Obaj przyznali się do zarzucanego czynu. Złożyli również wyjaśnienia w sprawie.

Mata zostanie ukarany? Chce tego prokuratura

Teoretycznie Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów mogła umorzyć postępowanie, co często dzieje się w przypadku stosunkowo niewielkiej ilości znalezionych przy sprawcy narkotyków, posiadanych jedynie na swój użytek. Tym razem wymiar sprawiedliwości chce jednak ukarania artysty, co zaznaczono w akcie oskarżenia skierowanym do sądu w czerwcu.

Teraz do treści uzasadnienia dokumentu dotarli dziennikarze Gazeta.pl. Według ich relacji śledczy podkreślili, że w trakcie trwania postępowania przygotowawczego raper wprost wzywał do zalegalizowania marihuany jako osoba publiczna. Założył również Fundację 420, której głównym zadaniem ma być walka o depenalizację posiadania narkotyku, i nagrywał piosenki w tej tematyce.

Czytaj również: Chciał zataić, że spowodował kolizję, więc zgłosił kradzież samochodu

- Takie zachowanie oskarżonego, podjęte kilka dni po tym, kiedy zostało wobec niego wszczęte postępowanie karne, jest niewątpliwie wyrazem jego bezrefleksyjnej postawy. Oskarżony Michał M. co prawda wyraził skruchę podczas przesłuchania w dniu 28 stycznia 2022 r., jednak już kilka dni później publicznie wypowiadał się w innym tonie, pochwalając zażywanie środków odurzających - zaznaczyli śledczy.

Prokuratura podkreśliła również, że raper ma wpływ na wiele młodych osób, a skazania "wymagają względy wychowawcze oraz zapobiegawcze, a w szczególności pożądane jest ukształtowanie u oskarżonych postawy akceptowanej społecznie".

Macie może grozić kara do trzech lat więzienia.

Young Leosia - pierwszy wywiad o polskim rapie, płycie i fundacji z Matą
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE