Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 na nowych zasadach. Co się zmieni w egzaminach?

2020-11-19 17:03 STAN
Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty 2021 na nowych zasadach!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty 2021 na nowych zasadach!

Matura i egzamin ósmoklasisty w 2021 roku będzie wyglądał inaczej niż do tej pory. Zmieniają się zasady egzaminów. To ze względu na pandemię i zmianę trybu nauczania. Jak będzie wyglądała matura 2021? Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2021 roku?

Nie uwierzysz, kim z wykształcenia jest Beata Szydło. Niezwykły zawód! Mało kto o tym wie

Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty 2021 na nowych zasadach. Jakie zmiany na egzaminach?

Mniejszy zakres materiału, mniej zadań w arkuszu, ale tyle samo czasu na ich rozwiązanie. Przyszłoroczne egzaminy ósmoklasistów i matury, ze względu na pandemię i naukę zdalną zostaną, zostaną przeprowadzone na specjalnych zasadach. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z ekspertami opracowało propozycje jednorazowych zmian podstawy programowej.

Czytaj także: Kiedy szkoły zostaną otwarte dla uczniów? Czy wrócą do nauki w placówkach w tym roku?

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2021

Ósmoklasiści mają mieć do opanowania mniejszą liczbę lektur obowiązkowych, a wypowiedzi pisemne mają być ograniczone do rozprawki i opowiadania - to na egzaminie z języka polskiego. Z kolei na tym z matematyki ma zabraknąć takich tematów, jak geometria przestrzenna czy statystyka opisowa. Na języku obcym obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości.

- Zakres wiedzy, która będzie potrzebna do zdania egzaminu będzie ograniczony o około 20-30 procent - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Czytaj także: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Komu przysługuje? Jak go zdobyć?

Matura 2021: Co się zmieni w zasadach egzaminu?

Podobne, ale mniejsze zmiany czekają przyszłorocznych maturzystów. W matematyce będzie mniej zadań do rozwiązania przy zachowaniu czasu rozwiązywania egzaminu. Zniesiony zostanie też obowiązek przystąpienia do  co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym - do tej pory było to konieczne, by uzyskać świadectwo dojrzałości.

W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian znajdują się na stronie ministerstwa.