Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 na nowych zasadach. Co się zmieni w egzaminach?

2020-11-19 17:03
Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty 2021 na nowych zasadach!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty 2021 na nowych zasadach!

Matura i egzamin ósmoklasisty w 2021 roku będzie wyglądał inaczej niż do tej pory. Zmieniają się zasady egzaminów. To ze względu na pandemię i zmianę trybu nauczania. Jak będzie wyglądała matura 2021? Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2021 roku?

Nie uwierzysz, kim z wykształcenia jest Beata Szydło. Niezwykły zawód! Mało kto o tym wie

Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty 2021 na nowych zasadach. Jakie zmiany na egzaminach?

Mniejszy zakres materiału, mniej zadań w arkuszu, ale tyle samo czasu na ich rozwiązanie. Przyszłoroczne egzaminy ósmoklasistów i matury, ze względu na pandemię i naukę zdalną zostaną, zostaną przeprowadzone na specjalnych zasadach. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z ekspertami opracowało propozycje jednorazowych zmian podstawy programowej.

Czytaj także: Kiedy szkoły zostaną otwarte dla uczniów? Czy wrócą do nauki w placówkach w tym roku?

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2021

Ósmoklasiści mają mieć do opanowania mniejszą liczbę lektur obowiązkowych, a wypowiedzi pisemne mają być ograniczone do rozprawki i opowiadania - to na egzaminie z języka polskiego. Z kolei na tym z matematyki ma zabraknąć takich tematów, jak geometria przestrzenna czy statystyka opisowa. Na języku obcym obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości.

- Zakres wiedzy, która będzie potrzebna do zdania egzaminu będzie ograniczony o około 20-30 procent - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Czytaj także: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Komu przysługuje? Jak go zdobyć?

Matura 2021: Co się zmieni w zasadach egzaminu?

Podobne, ale mniejsze zmiany czekają przyszłorocznych maturzystów. W matematyce będzie mniej zadań do rozwiązania przy zachowaniu czasu rozwiązywania egzaminu. Zniesiony zostanie też obowiązek przystąpienia do  co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym - do tej pory było to konieczne, by uzyskać świadectwo dojrzałości.

W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian znajdują się na stronie ministerstwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE