Kontrola w Szpitalu Bielańskim. Wiceminister:  ,,ma charakter standardowy

i

Autor: Autorstwa Hiuppo - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18470076 Zdjęcie poglądowe

Kontrola w Szpitalu Bielańskim. Wiceminister: ,,ma charakter standardowy"

2021-12-15 11:52

Planowana na 20 grudnia kontrola w Szpitalu Bielańskim w Warszawie nie została zlecona przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Zlecił ją konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Ma charakter standardowy – wskazał w środę wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów Lewicy o przyczyny i cel kontroli w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, zapowiedzianej na 20 grudnia 2021 r., która – jak podali parlamentarzyści – będzie dotyczyła m.in. rejestru aborcji, decyzji odmownych, liczby ciąż obumarłych i przedwczesnych oraz poronień.

"Dlaczego przeprowadzana jest kontrola w Szpitalu Bielańskim? Czy były jakieś skargi, czy sygnały, że w szpitalu są jakieś nieprawidłowości? Jeśli tak, to kto je zgłaszał, pacjentki, czy jakieś organizacje, na przykład Ordo Iuris? Jaka jest podstawa prawna tej kontroli? Na czyj wniosek? Jaki jest cel kontroli dotyczącej przerywania ciąży" – pytała posłanka Wanda Nowicka.

"Lekarze obawiają się, że kontrola ma zniechęcić ich do przerywania ciąży zgodnie z prawem, wzbudzając w nich niepokój i obawy przed represjami. Czy chodzi o to, żeby poprawić dostępność świadczeń z zakresu legalnej aborcji, czy aby ograniczyć dostęp" – mówiła.

Wiceminister przekazał, że zapowiedziana z dużym wyprzedzeniem kontrola w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, planowana na 20 grudnia br., nie jest kontrolą zlecaną ani przez resort ani przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Przedmiotowa kontrola została zlecona z inicjatywy konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, zgodnie z zakresem zadań powierzonych konsultantom przepisami ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia" – powiedział Bromber.

Wskazał, że zgodnie z art. 11 tej ustawy do działań konsultantów krajowych i wojewódzkich należy m.in. kontrola dostępności świadczeń zdrowotnych.

"W przedmiotowym przypadku, możliwe było zlecenie przez konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii wykonania kontroli w podmiocie przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii dla województwa mazowieckiego" – powiedział wiceminister.

Bromber podał, że informacja o zleceniu kontroli została przekazana do wojewody mazowieckiego i w trybie roboczym do MZ.

Kontrola w szpitalu, jak przekazał, obejmować ma sprawdzenie jakości realizowanych tam świadczeń zarówno dotyczących leczenia ciężarnych, jak i pacjentek z problemami ginekologicznymi, ich dostępności, włącznie z poprawnością prowadzenia dokumentacji medycznej.

"Wszystkie te zagadnienia powinny być zgłaszane w rocznym sprawozdaniu dotyczącym działalności oddziału. Urząd wojewódzki wydał zalecenie kontroli. Przedmiotowa kontrola ma charakter standardowy" – powiedział Bromber.

Dodał, że zgodnie z wyjaśnieniami konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, kontrole dotyczące prawidłowości działania wybranych oddziałów szpitalnych są prowadzone rokrocznie we wszystkich województwach.

"Kontrola prowadzona jest w Szpitalu Bielańskim, ale w styczniu i lutym przyszłego roku planowane są również kontrole w innych województwach, m.in. śląskim, małopolskim, zachodnio-pomorskim i podlaskim" – poinformował wiceminister.

"Celem żadnej kontroli nie jest straszenie kogokolwiek, kontrola ma na celu sprawdzenie i poprawę bezpieczeństwa pacjentek" – dodał.

Początek remontu Wojska Polskiego

Co wiesz o potrawach świątecznych?

Pytanie 1 z 12
Z czego powinien być tradycyjny kompot wigilijny?