Jak kiedyś dekorowano stoły na Wielkanoc? Zobacz archiwalne zdjęcia! [GALERIA]

2022-04-13 16:38
Wielkanoc - zdjęcia archiwalne
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wielkanoc 2022 w tym roku wypada w niedzielę 17 kwietnia. Zgodnie z tradycją, w Wielką Sobotę, czyli 16 kwietnia, należy udać się do kościoła z wielkanocnym koszyczkiem, by poświęcić pokarm. Co powinno się w nim znaleźć? Jak należy udekorować wielkanocny stół? Szukasz inspiracji? Koniecznie zobacz naszą galerię z archiwalnymi zdjęciami!

Wielkanoc 2022: Kiedy poświęcić koszyczek? Jak udekorować stół?

Wielkanocna babka, pisanki, mazurek - to elementy, które od zawsze były na wielkanocnych stołach. Nie mogło też zabraknąć cukrowego baranka. Na stole podczas uroczystego śniadania znajdował się koszyczek z poświęconym pokarmem, a w nim:

  • jajko,
  • chleb,
  • kiełbasa,
  • przyprawy
  • czy kawałek świątecznego ciasta.

Czytaj także: Вами ФМ, ZWami FM. Radio dla mniejszości uk

W poprzednich latach, w związku z pandemią koronawirusa, tradycja święcenia wielkanocnego koszyczka została zawieszona, a wierni byli namawiani do święcenia pokarmów samodzielnie w domu. W tym roku święcenie pokarmów odbędzie się w sposób tradycyjny. Wielkanocnego koszyczka nie może zabraknąć na świątecznym stole! Jak go udekorować? Potrzebujesz inspiracji?  W poniższej galerii przedstawimy tradycyjne inspiracje, które znaleźliśmy w Narodowym Archiwum Cyfrowym!

Zobacz galerię:

QUIZ. Wiesz wszystko o tradycjach wielkanocnych?

Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z:
Żurek czy barszcz biały? Która wielkanocna zupa jest lepsza?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE