Julia Hartwig - tablica upamiętniająca poetkę odsłonięta

2021-09-16 8:06
Julia Hartwig
Autor: PAP / Zofia Bichniewicz Julia Hartwig

15.09 w Śródmieściu przy Marszałkowskiej 68/70 odsłonięto tablicę upamiętniającą poetkę, eseistkę i tłumaczkę Julię Hartwig. W tym roku przypada setna rocznica jej urodzin. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

Tablica Julii Hartwig

"To kolejna tablica upamiętniająca wybitną postać - poetkę związaną z Warszawą. Dlatego dziękuję inicjatorom za szybką realizację pomysłu - to ważne żebyśmy, także w przestrzeni publicznej, dbali o pamięć o osobach, z których stolica jest dumna. Oprócz tego, razem ze Staromiejskim Domem Kultury prowadzimy w tym roku wiele działań promujących literaturę, szczególnie poezję" - powiedziała podczas uroczystości Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

"Poetycką opowieść można snuć szczególnie w tym miejscu, na kamienicy wisi już tablica męża poetki – Artura Międzyrzeckiego, również wybitnego poety. Mieszkańcy pamiętają i chcą pamiętać o swoich literackich sąsiadach" - dodała.

Poradnik Zdrowie przybieranie na wadze

Poetka związała życie z Warszawą

Radę Warszawy reprezentowała podczas uroczystości Anna Nehrebecka-Byczewska przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego, która podkreśliła, że - choć miejscem urodzenia poetki jest Lublin, a nie Warszawa - to właśnie z tym miastem związała właściwie całe swoje dorosłe życie.

"Julia jest poetką czystego głosu i wysokiej nuty. Wrażliwa, pełna niuansów, delikatna i precyzyjna. Jej wiersze są dla mnie jak szept przyjaciela. +W imponujący sposób pisarka potrafi przekraczać granice między poezją i prozą+ - pisał Adam Michnik, a ja podpisuję się w całości pod tymi słowami" - mówiła Nehrebecka-Byczewska, która przeczytała także fragment poezji poetki.

Rodzinę Julii Hartwig reprezentował Maciej Czajkowski, który przeczytał list od córki poetki mieszkającej w USA. Daniela Lehtinen podziękowała władzom Warszawy za pamięć o jej matce, a wspólnocie mieszkaniowej za inicjatywę umieszczenia tablicy, na domu w którym w dzieciństwie mieszkała.

Jej mąż również upamiętniony tablicą

Julia Hartwing była autorką kilkunastu zbiorów poezji, prozy poetyckiej, monografii, esejów, tłumaczeń, książek dla dzieci. W czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej.

W 2011 roku została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia, nie tylko w uznaniu zasług dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy twórczej, ale również w uznaniu zasług dla niepodległości oraz przemian demokratycznych w Polsce. Wspólnie z mężem, Arturem Międzyrzeckim, którego w 2012 roku upamiętniono również tablicą, włączała się w wiele akcji opozycyjnych w czasach PRL.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE