Ile samochodów skradziono w Warszawie? Dane za 2022

2023-01-22 18:27
policja
Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

KSP przedstawiła statystyki dotyczące kradzieży samochodów w Warszawie i okolicach w 2022 roku. Takich przestępstw było mniej niż w poprzednich latach, choć liczby wciąż szokują.

Kradzieże samochodów w Warszawie. Statystki

Według danych przekazanych przez Komendę Stołeczną Policji w 2022 roku w Warszawie i powiatach ościennych doszło do 2578 przypadków kradzieży aut, gdzie w 2021 roku takich kradzieży odnotowano 2984, a w 2019 roku aż 3030. - Na ten zauważalny spadek przestępczości samochodowej ma niewątpliwie wpływ powołanie w Komendzie Stołecznej Policji, ale też w podległych komendach rejonowych i powiatowych grup, których policjanci specjalizują się w wykrywaniu przestępczości samochodowej, jak i zatrzymywaniu osób odpowiedzialnych za kradzieże samochodów - zaznaczył nadkomisarz Sylwester Marczak, rzecznik KSP.

Przeczytaj także: Warszawa: te samochody są najczęściej kradzione w stolicy. Najnowsze dane

Działania policji

- Wśród nich wymienić należy działającą w Komedzie Stołecznej Policji grupę "Orzeł", ale także grupę "Skorpion" z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI i "Kobra" z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII - podał.

Jak wynika ze statystyk KSP, w 2022 roku każda policyjna grupa zajmująca się kradzieżami samochodów odzyskała od kilkunastu do kilkudziesięciu skradzionych pojazdów i zatrzymała osoby odpowiedzialne za te kradzieże. - W 2022 roku ogółem na terenie garnizonu stołecznego zatrzymano aż 188 podejrzanych, z czego niemalże połowę, bo 91 zatrzymali policjanci stołecznego Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową - wyjaśnił.

- Spośród tych 91 zatrzymanych, 29 zostało tymczasowo aresztowanych przez sądy, wobec 11 osób prokuratury zastosowały dozór policji - podał.

Rzecznik KSP przekazał też, że działania operacyjne i praca stołecznych policjantów doprowadziła do odzyskania w ubiegłym roku 342 skradzionych samochodów wartych 42 mln 645 tys. 946 zł. - Natomiast trudno oszacować wartość odzyskanych części samochodowych, które liczyć należy w tysiącach - dodał nadkomisarz.

Jechał motorowerem po pasach, tuż przed maską radiowozu. Policjanci wszystko nagrali
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE