Ile kosztuje wyjście do kina? Tak wzrosła cena biletów i przekąsek

2023-02-14 9:36
kino
Autor: Unsplash.com

Randka w kinie czy romantyczny seans filmowy w domu? W tym roku walentynkowe plany może podyktować szalejąca inflacja i rosnące ceny wielu towarów czy usług. Z okazji Walentynek eksperci z aplikacji PanParagon postanowili sprawdzić, o ile wzrosły średnie wydatki Polaków na jednorazowe wyjście do kina oraz o ile podrożały najpopularniejsze przekąski do filmów w domowym zaciszu.

– Głównymi funkcjami aplikacji PanParagon jest przechowywanie paragonów w formie elektronicznej oraz wyszukiwarka promocji w gazetkach promocyjnych. Duża popularność naszego rozwiązania sprawia, że mamy szerokie możliwości analizy anonimowych danych, jakie codziennie wpływają do naszego systemu. Walentynki skłoniły nas do tego, by sprawdzić średnie wartości na paragonach pochodzących z dwóch największych sieci kin w Polsce – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Porównane zostały wyniki z od 1 stycznia do 7 lutego w ciągu ostatnich lat: 2021, 2022 i 2023. O ile podrożała randka w kinie?

W ramach oszczędności kino bez popcornu

Jak pokazują dane z paragonów, wydatki na jednorazowe wyjście do kina z roku na rok rosną. Jeszcze dwa lata temu za seans na dużym ekranie Polacy wydawali średnio 38,66 zł. Dziś koszty takiej rozrywki to już około 42,37 zł. Co ciekawe, z każdym rokiem maleje średnia liczba pozycji na jednym, "kinowym" paragonie. Może to oznaczać, że Polacy w ramach oszczędności rezygnują z przekąsek oferowanych przez bary w kinach. Warto zaznaczyć, że pomimo cięcia kosztów na smakołykach nadal wydają więcej niż dwa lata temu. Szczegóły obrazuje poniższa grafika.

Ile kosztuje wyjście do kina?
Autor: PanParagon Ile kosztuje wyjście do kina?

Ze względu na duże koszty jednorazowego wyjścia do kina, wiele par może zdecydować się na celebrowanie święta zakochanych w domowym zaciszu przy dobrym filmie i... smacznych przekąskach. Choć tego typu randka może być znacznie tańsza, to także i w tym przypadku musimy liczyć się z większymi wydatkami niż 2 lata temu.

Najpopularniejsze przekąski do filmu – o ile droższe w tym roku?

Trudno wyobrazić sobie wieczór filmowy we dwoje bez przekąsek. Te najczęściej wybierane trafiły pod lupę ekspertów: - Wyłoniliśmy najpopularniejsze marki z poszczególnych kategorii i porównaliśmy ich ceny rok do roku. W ten sposób sprawdziliśmy, o ile realnie podrożały konkretne produkty. Jak się okazało, niewielkie wahnięcia w cenach przyniósł nam styczeń 2022 roku, jednak największe podwyżki ufundował nam ostatni rok. Za wszystkie ujęte w badaniu produkty w tym roku zapłacimy niemal 13 zł więcej niż 2 lata temu – informuje Antonina Grzelak.

Mrożące krew w żyłach podwyżki zagwarantowały nam w tym roku lody w dużych, litrowych pojemnikach: ponad 6 zł różnicy względem 2021 roku! Na drugim miejscu w rankingu znalazł się ser typu camembert, którego cena w ciągu ostatnich 2 lat wzrosła o 1,78 zł. Podwyżki powyżej 1 zł odnotowało w przypadku kabanosów oraz nachosów, o 96 groszy droższe jest w tym roku winogrono, o 51 groszy wrosła cena małych paczek chipsów paprykowych oraz popcornu. Zaskakująca jest natomiast pozycja paluszków, które staniały o 4 grosze w porównaniu z 2021 rokiem.

Szczegóły ujęte zostały na poniższej grafice.

Ceny przekąsek
Autor: PanParagon Ceny przekąsek
Walentynki - randka z gwiazdą, prezenty i CEGŁA #EwelinaPyta
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE