Groźne burze nad Polską! Ostrzeżenie IMGW: grad oraz porywy wiatru do 90 km/h

2022-06-30 9:21
Burza z piorunami w Polsce
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne IMGW ostrzega przed burzami z gradem i silnym wiatrem

Po rekordowo wysokich temperaturach, w czwartek, 30 czerwca, przez Polskę przejdą gwałtowne burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że burze z gradem i silnymi porywami wiatru są możliwe niemal w całym kraju.

Jak przekazała Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w czwartek 30 czerwca przelotne opady deszczu i burze możliwe są w całym kraju, ale te najgroźniejsze zjawiska spodziewane są w zachodniej połowie kraju, szczególnie centrum.

Pogoda na 30 czerwca. Ostrzeżenie przed burzami

- W czasie burz możliwy grad oraz porywy wiatru do 90 km/h – zaznaczyła Woźniak.

Dodała, że w czasie burz może spaść do 25 mm deszczu, miejscami do 40 mm. Najmniej popada na wschodzie kraju. Tam lokalnie spadnie ok. 10 mm deszczu i tam będzie najgoręcej z temperaturą od 31 do 35 stopni Celsjusza. W Wielkopolsce i bliżej centrum prognozowanych jest ok. 29-30 stopni. Natomiast najchłodniej dzień zapowiada się na Nizinie Szczecińskiej. Tam ma być ok. 20 stopni Celsjusza.

Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, nadal z kierunków wschodnich.

Potężne upały nad Polską! Ostrzeżenie IMGW: 38 stopni na południowym wschodzie

Najgroźniejsze burze spodziewane są w piątek, 1 lipca

W nocy z czwartku na piątek na wschodzie spodziewane jest zachmurzenie małe, a na pozostałym obszarze kraju umiarkowane i duże. - Tam także przelotne opady deszczu i burze. Mogą być nawet z intensywnymi opadami deszczu do 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h – przekazała Woźniak.

Dodała, że lokalnie będą się tworzyć silne zamglenia oraz krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 m.

Temperatura minimalna będzie na poziomie od 16 do 22 stopni Celsjusza. Najchłodniejsza noc zapowiada się w regionach podgórskich Karpat, lokalnie ma być ok. 15 stopni.

Wiatr na ogół będzie słaby, południowo-wschodni.

Synoptyk IMGW zaznaczyła, że najgroźniejsze burze spodziewane są w piątek.

Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE