Ekrany pokażą, jakim powietrzem oddychamy. Kolejna część kampanii Polskiego Alarmu Smogowego

2022-12-14 14:15
Ekran ledowy w Warszawie
Autor: Polski Alarm Smogowy

W połowie listopada Polski Alarm Smogowy ruszył z akcją z mobilnymi płucami, które pokazują, jakiej jakości jest powietrze w danym mieście. Płuca te wciąż jeżdżą i co dwa tygodnie zmieniają lokalizację. Teraz kampania informacyjna PAS poszerza się o część przedstawianą na ledowych ekranach, które można zobaczyć w 63 miejscowościach w Polsce.

Na ponad dwudziestu tysiącach ekranów, w tym na największych wyświetlaczach LED w głównych miastach Polski, wyświetlane będą oddychające płuca, których kolor zależny jest od zanieczyszczenia powietrza w okolicy. Na ekranach będzie też wyświetlana informacja o aktualnym stężeniu pyłów PM10.

- W tej chwili mamy ok. 50 mg stężenia pyłu PM10 i te wirtualne płuca mają kolor ciemnoszary, ale gdy stężenie pyłu będzie rosło, płuca będą ciemniały, aż będą miały czarny kolor przy bardzo złej jakości powietrza - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj również: Gdzie kupić choinkę w Warszawie? Lista stoisk i punktów sprzedaży

Wszyscy warszawiacy będą mogli zobaczyć, jakim powietrzem oddychamy

Ekrany ledowe będzie można znaleźć w różnych miejscach w Warszawie. Ten największy i najbardziej rzucający się w oczy znajduje się na ścianie budynku dworca centralnego od strony Alei Jerozolimskich. - Te ekrany mają wbudowane czujniki, które sprawdzają stężenie pyłów - mówi Aleksandra Strzelecka ze Screen Network, firmy odpowiedzialnej za ekrany. - Tak jest w przypadku tych, które są na zewnątrz budynku. Te ekrany, które są wewnątrz budynków, biorą informację z najbliższego czujnika - wyjaśnia.

Jak podkreśla Piotr Siergiej, edukowanie o smogu wciąż jest bardzo ważne. - Chcemy obudzić ludzi i przekonać ich do tego, by zmienić tę jakość powietrza, bo samo ostrzeganie nic nam nie da, musimy pobudzić ludzi do działania - mówi rzecznik PAS. - Tymi działaniami są wymiana kotła, ocieplenie budynku. To nie tylko korzyść dla naszego zdrowia, ale też portfela, bo lepszy kocioł, lepsze ocieplenie to mniejsze koszty ogrzewania.

W Warszawie na wymianę wciąż czeka ok. 6 tysięcy kopciuchów.

Przegrałem MILION dolarów w kasynie. Kim jest MEKAMBE, gwiazda internetu? | Komentery EXTRA

QUIZ. Jak potężna jest Twoja intuicja? Czy potrafisz rozpoznać zło?

Pytanie 1 z 8
Późno w nocy ktoś dzwoni do drzwi. Co robisz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE