E-kontrole w Warszawie: Samochody z kamerami wyjechały na ulice [JAK TO DZIAŁA?]

2020-01-07 20:37
E-kontrole w Warszawie ruszyły!
Autor: Zarząd Dróg Miejskich Elektryczne samochody z kamerami pomogą kontrolerom

W Warszawie ruszyły e-kontrole! Specjalne elektryczne samochody wyposażone w kamery będą kontrolować kierowców. Jeśli zapomną zapłacić za parking - dostaną upomnienie. Ten sposób nie zastąpi tradycyjnych kontrolerów, ale ma być szybszy i bardziej skuteczny! Pomoże też zapominalskim, którzy nie wystawili dowodu zapłaty za szybę auta.

E-kontrole - jak to działa?

Elektryczne pojazdy będą czytać numery rejestracyjne zaparkowanych samochodów i sprawdzać, czy parking został opłacony. Jeśli nie - kierowca otrzyma upomnienie. Jak tłumaczą pracownicy Zarządu Dróg Miejskich, dwa takie samochody będą w stanie skontrolować kilkanaście tysięcy samochodów w ciągu jednego dnia - średnio około 250 tys. samochodów w ciągu 10 min.

E-kontrole nie zastąpią jednak tradycyjnych kontrolerów. Pracownicy nie tracą stanowiska. Będą kontrolować te miejsce, w które dodatkowe narzędzia do kontroli kierowców nie mogą dotrzeć.

- W Warszawie mamy ponad 50 kontrolerów, którzy codziennie kontrolują wniesienie opłaty w strefie płatnego parkowania i blisko 140 tys. samochodów, które w ciągu dnia do tej strefy wjeżdżają - tłumaczy Łukasz Puchalski, dyrektor warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich.

System e-kontroli pomoże także zapominalskim. Kierowcy, którzy zapłacili za parking, ale nie umieścili dowodu zapłaty za szybą pojazdu nie powinni się już martwić. Po zeskanowaniu przez urządzenie tablicy rejestracyjnej, informacja o zapłacie pokaże się w systemie.

Jeśli maszyny się sprawdzą, do dwóch elektrycznych pojazdów dołączą kolejne.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE