Dzieci bez szczepień mogą nie dostać się do przedszkoli! Warszawa szykuje nową uchwałę

2020-12-09 13:11

​Warszawa chcę zmienić zasadę przyjmowania maluchów do miejskich przedszkoli! Ma premiować te dzieci, które mają komplet obowiązkowych szczepień. Uchwała jest na ostatniej prostej. Ostateczna decyzja natomiast należy do Rady Miasta, która może już jutro nad nią się pochylić.

Oto jaki majątek ma Rafał Trzaskowski

Zaszczepione dzieci będą miały większe szanse na przyjęcie do warszawskich przedszkoli. Zmiany, które szykuje miasto, zmienią zasady punktacji przy rekrutacji. - To oznacza, że dzieci, które mają komplet obowiązkowych szczepień, będą miały przyznawaną dodatkową punktację - tłumaczy Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

Podobna zasada działa od zeszłego roku w żłobkach - z tym, że tam jest obowiązek przyjmowania wyłącznie zaszczepionych dzieci. Samorząd nie może natomiast całkowicie zakazać przyjmowania do przedszkoli niezaszczepionych dzieci,bo w Polsce istnieje obowiązek oddania dziecka do przedszkola max. w wieku 6 lat (co najmniej rok przed pójściem do szkoły). Żłobkowego obowiązku w Polsce nie ma, dlatego samorząd ma tu większe pole do manewru.

Zmiany zasad rekrutacji do warszawskich przedszkoli nie są dobrą wiadomością dla rodziców, którzy są przeciwko szczepieniom. Szanse na przyjęcie niezaszczepionych maluchów do wybranego przedszkola w Warszawie naturalnie zmaleją. - Myślę, że każdy rodzic powinien wziąć odpowiedzialność za swoje dzieci na siebie. Szczepienia są potrzebne, są zalecane przez lekarzy. Miasto w ten sposób promuje zdrowy rozsądek i walczy z antyszczepionkowcami. Wolę mieć pewność, że moje dzieci są bezpieczne, bo inne dzieci, z którymi mają kontakt w przedszkolu czy szkole też są zaszczepione - mówią rodzice.

Ostateczna decyzja w sprawie zmiany zasad przyjmowania do warszawskich przedszkoli należy do radnych. Uchwała w tej sprawie jest na ostatniej prostej, a radni mają zająć się nią już na jutrzejszej sesji Rady Miasta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE