Duże kolejki przed punktami ZTM. To uchodźcy wyrabiają karty

2022-06-03 16:48
Kolejki przed ZTM
Autor: Marta Radio

Do końca maja uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali po 24. lutego do Polski, na mocy zarządzenia prezydenta miasta stołecznego Warszawy, mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. Dokument przestał już obowiązywać - od 1 czerwca uchodźcy muszą już korzystać z biletów.

Zainteresowanie w pierwszych dniach czerwca było bardzo duże. - Faktycznie, było to widać - mówi Tomasz Kunert, rzecznik ZTM. - Uchodźcy byli bardzo zainteresowani zakupem biletów na komunikację miejską. Najczęściej brali długookresowe - dodaje.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski po wybuchu wojny w Ukrainie wydał zarządzenie, na mocy którego uchodźcy z Ukrainy mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. To jednak przestało obowiązywać. Przed niektórymi punktami ZTM, zwłaszcza przy stacji metra w centrum stolicy, ustawiały się długie kolejki.

- Wczoraj czekaliśmy trzy godziny na Dworcu Centralnym. Powinni coś zrobić, żeby przyspieszyć ten proces - mówi jedna ze stojących w kolejce osób. - Czekamy tutaj już 40 minut. Chcę wyrobić kartę miejską dla dziecka, bo jest w siódmej klasie, dlatego może jeszcze jeździć za darmo - mówi inna. - W kolejce stoją głównie Ukraińcy, dziś jest mniejsza kolejka niż wczoraj, ale również trzeba czekać od 30 minut do godziny - mówi nam jeden z informatorów ZTM.

W Warszawie jest sporo Punktów Obsługi Pasażera ZTM, ale niektóre cieszą się szczególnym zainteresowaniem. To głównie te znajdujące się blisko metra lub dworca - stąd największe kolejki były m.in. przy Dworcu Wschodnim, stacji metra Centrum czy przy Dworcu Wileńskim.

- Stacja metro Centrum jest najbardziej popularną stacją, jest też właśnie w samym centrum miasta, tutaj punkt ZTM prawie zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem - mówi Tomasz Kunert.

Osoby z Ukrainy najczęściej decydują się wyrobić kartę miejską i kupić bilet długookresowy. - Mówili nam, że tak będzie dla nas najlepiej, bo na tej karcie możemy korzystać z różnych środków transportu - mówi jedna z czekających w kolejce Ukrainek.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Surowe mandaty dla kierowców za niebezpieczne zdarzenia.

Polskie przysłowia. Czy potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 12
Biednemu zawsze...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE