"Drewniana Warszawa". Nowa nakładka w miejskim serwisie mapowym!

2021-04-12 16:26 alg STAN
drewno
Autor: Miejski Serwis Mapowy

Wszystkie miejskie obiekty drewniane w jednym miejscu - można ich szukać w miejskim serwisie mapowym. Nowa nakładka mówi o blisko 1000 obiektów w niemal wszystkich dzielnicach. Mapa nie tylko umożliwia spacer szlakiem architektury drewnianej, ale także jest szansa na ratunek dla ponad 500 budynków, które nie zostały objęte opieką konserwatora.

Muzeum Neonów w Warszawie

Drewniane wille, osiedla a nawet świątynia - w miejskim serwisie mapowym pojawiła się nakładka, poświęcona w całości stołecznej architekturze drewnianej. Zaznaczone zostały zarówno obiekty uznane za zabytki, te której potrzebują pomocy a także te już nieistniejące. Łącznie to blisko 1000 znaczników.

"To nie jest tak, że mamy nowe, całkowicie nowoczesne miasto, ewentualnie tylko murowane zabytki, tylko tej architektury drewnianej też jest bardzo dużo. Siłą rzeczy trzeba ją także dodatkowo chronić" - mówi stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Ale nakładka to nie tylko gratka dla fanów miejskiej architektury i odkrywania lokalnej historii. To przede wszystkim ogromna pomoc dla urzędników oraz wszystkich ubiegających się o pomoc przy renowacji takich budynków.

"Ma on na celu inwentaryzację, wartościowanie i rozpoznanie obiektów drewnianych znajdujących się w naszym mieście. Będzie także bardzo pomocny przy różnego rodzaju analizach czy rozpatrywaniu wniosków" - mówi Krasucki.

Nakładka znajduje się w serwisie „Zabytki” na miejskim portalu mapowym - ma być systematycznie aktualizowana.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!