Odebrała telefon, potem wypłaciła pieniądze i wrzuciła je do kosza. Oszust działał sprytnie

2022-10-07 18:02
telefon
Autor: Pixnio

69-latka z Płocka została oszukana przez mężczyznę, który w rozmowie telefonicznej podał się za przedstawiciela służb. Kazał jej wypłacić z konta oszczędności, a później wrzucić do kosza na śmieci. W ten sposób miała rzekomo ochronić swoje pieniądze, a w rzeczywistości została okradziona.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku podkom. Marta Lewandowska, do zdarzenia doszło dzień wcześniej, gdy na telefon stacjonarny 69-latki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP, a następnie ostrzegł, że bankowe oszczędności seniorki są zagrożone.

Przez oszusta wypłaciła tysiące i wrzuciła je do kosza

- W trakcie rozmowy oszust poprosił, aby płocczanka szybko podała swój numer telefonu komórkowego. Seniorka podała numer. Po chwili ponownie skontaktował się z nią rzekomy funkcjonariusz CBŚP. Podczas rozmowy polecił, aby seniorka udała się do banku i wypłaciła swoje oszczędności, ponieważ są one zagrożone, a w tej chwili policjanci prowadzą akcję, której celem jest schwytanie przestępców" – przekazała podkom. Lewandowska.

Jak dodała, "niczego nie podejrzewając, 69-latka zaufała mężczyźnie, poszła do banku i wypłaciła kilkadziesiąt tysięcy złotych", przy czym "cały czas podczas drogi do banku oszust prowadził z kobietą telefoniczną rozmowę, instruując ją, co do dalszego postępowania".

Czytaj również: CBA wkroczyło do akcji w Warszawie, siedem osób zatrzymanych. Dwie to urzędnicy

- Po wypłaceniu pieniędzy rzekomy funkcjonariusz CBŚP polecił, aby seniorka wrzuciła pieniądze do kosza na śmieci i nie odwracała się. Niestety płocczanka wykonała polecenia oszusta, który zapewniał ją, że po południu skontaktuje się z nią ponownie i zwróci jej oszczędności. Tak się jednak nie stało - podkreśliła rzeczniczka płockiej policji.

Policja przestrzega przed tego typu oszustwami. - Ponownie apelujemy i przypominamy. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, "akcjach policyjnych". Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust - zaznaczono w informacji.

- Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę - przekazała rzeczniczka płockiej policji.

Zrobił z samochodu mobilny magazyn. Policjanci znaleźli łącznie 24 kg narkotyków
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE