Dodatek elektryczny. Jak złożyć wniosek o pieniądze z dodatku energetycznego?

2022-12-05 11:49
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Wiele osób, które nie mogły ubiegać się o dodatek węglowy może ubiegać się o dodatkowe pieniądze na rachunki za prąd. Wystarczy złożyć wniosek o dodatek do prądu. Ile wynosi dodatek elektryczny i komu on przysługuje. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Dodatek elektryczny 2022. Komu przysługuje?

Dodatkowe pieniądze z dodatku do prądu będą przysługiwały osobom mającym w domu lub mieszkaniu ogrzewanie elektryczne, w tym pompy ciepła. Aby otrzymać pieniądze z tego świadczenia należy jednak spełnić kilka określonych warunków.

Kto może złożyć wniosek o dodatek elektryczny?

Wniosek o dodatek elektryczny mogą złożyć tylko gospodarstwa domowe, które wcześniej zgłosiły jako główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) ogrzewanie elektryczne. Jest to bardzo ważne, bo urzędnicy będą to kontrolować. Kolejnym ważnym warunkiem, o którym należy pamiętać jest fakt, że dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, które korzystają z paneli fotowoltaicznych nawet, wtedy, jeśli do ogrzewania domu wykorzystują pompę ciepła. Wniosek o ten dodatek nie mogą złożyć rodziny, które wcześniej złożyły już wniosek o dopłatę do innego opału, m.in. węgla, oleju opałowego, czy gazu skroplonego LPG. Dofinansowanie do prądu można otrzymać tylko raz na jeden adres.

Kiedy i gdzie można złożyć wniosek o dodatek do prądu?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można składać już od 1 grudnia 2022 r. Nabór wniosków trwał będzie do 1 lutego 2023 r. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Jeśli chce się otrzymać dodatek w miarę szybko lepiej nie zwlekać ze złożeniem wniosku. Gminy mają czas na wypłatę przyznanych środków do 31 marca 2023 r.

Wnioski o dopłatę do prądu będzie można składać w urzędzie gminy, w którym znajduje się miejsce zamieszkania lub przez internet za pośrednictwem ePUAP, lub profilu zaufanego.

Ile wynosi dodatek elektryczny?

Jak już wspomnieliśmy dodatek do prądu jest świadczeniem jednorazowym. Ustawa przewiduje dwa progi dofinansowania energii elektrycznej:• 1000 zł – dla gospodarstw domowych, których zużycie energii elektrycznej za 2021 rok jest standardowe i wynosi do 5 MWh;.• 1500 zł – w sytuacji, gdy roczne zużycie prądu przekracza 5 MWh.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE