Dlaczego wyją syreny w Warszawie 19.04.2021? WYJAŚNIAMY

2021-04-19 11:57
Dlaczego wyją syreny w Warszawie 19.04.2021? WYJAŚNIAMY
Autor: Cathy Stanley-Erickson flickr.com Syreny alarmowe

Na poniedziałek 19 kwietnia zaplanowano w Warszawie włączenie syren wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Dlaczego zdecydowano się uruchomić ten sygnał? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Dlaczego wyją syreny w Warszawie 19.04.2021? Takie pytanie może dziś sobie zadawać wiele osób mieszkających w Stolicy. Włączenie syren wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania zaplanowano na godzinę 12:00 w poniedziałek 19 kwietnia. Sygnał służy przede wszystkim informowaniu ludności o zagrożeniach, lecz w niektórych wypadkach syreny zostają włączone z innych powodów. Tak jest właśnie w tym przypadku. Dźwięk syren alarmowych w Warszawie 19 kwietnia związany jest z rocznicą jednego z najważniejszych wydarzeń z historii miasta stołecznego i całej Polski. Dokładnie 78 lat temu na terenie warszawskiego getta wybuchło zbrojne powstanie ludności żydowskiej zgromadzonej tam przez hitlerowskich okupantów.

Pierwsza wiosenna burza nad Warszawą

Syreny w Warszawie 19 kwietnia

O uruchomieniu syren alarmowych 19 kwietnia zadecydował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. W rozmowie z Polska Agencją Prasową powiedział: W ten sposób chcemy upamiętnić Bohaterów i zwrócić uwagę mieszkańców na to wydarzenie. Ustalono, że syreny w Warszawie 19 kwietnia brzmieć będą równo przez minutę.

78 rocznica powstania w getcie warszawskim

Powstanie na terenie warszawskiego getta wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do do 16 maja. Główne uroczystości rocznicy powstania w warszawskim getcie tradycyjnie odbywają się pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak jest i tym razem. Pomnik znajduje się przy ul. Zamenhofa i al. Ireny Sendlerowej, nieopodal Muzeum Polin. W tym roku uroczystości pod pomnikiem odbywać się będą w reżimie sanitarnym. Będą jednak transmitowane online 19 kwietnia o godzinie 12:00. Pełen program obchodów znajdziecie na stronie Muzeum Polin.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE