Jakie święto obchodzimy na początku marca?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Dlaczego w Warszawie wywieszono flagi? Jakie święto obchodzimy 1 marca?

2020-03-01 14:14

Na wielu budynkach w Warszawie pojawiły się flagi państwowe. Ma to związek ze świętem państwowym, które każdego roku obchodzimy na początku marca. Jakie to święto? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto obchodzone, by upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym roku święto wypada w niedzielę, ale zwykle jest to dzień wolny od pracy. Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi. Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej - przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Sonda
Czy udasz się na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych?
Dzień języka ojczystego w Zielonej Górze