Dlaczego 1 sierpnia 2022 zawyją syreny w Warszawie? Godzina "W" - co to?

2022-08-01 15:14
Zawyły syreny alarmowe na warszawskiej Pradze. Mieszkańcy zaniepokojeni
Autor: UM.WARSZAWA.PL Zawyły syreny alarmowe na warszawskiej Pradze. Mieszkańcy zaniepokojeni

Dlaczego 1 sierpnia 2022 o godz. 17.00 wyją syreny alarmowe w Warszawie? To bardzo ważna data dla warszawiaków i mieszkańców całego kraju. Każdego roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 w Warszawie i innych miastach nie tylko wyją syreny, ale dodatkowo ludzie, a nawet samochody zatrzymują się na ulicach. To wyraz szacunku dla poległych w Powstaniu Warszawskim. Czym jest godzina "W"? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Spis treści

  1. Dlaczego 1 sierpnia wyją syreny w Warszawie?
  2. Godzina "W" - co to?
  3. Powstanie Warszawskie: Dlaczego w Warszawie wyją syreny?
  4. Powstanie Warszawskie: Jak wyglądają obchody w Warszawie? [KALENDARIUM]
  5. Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej.

Dlaczego 1 sierpnia wyją syreny w Warszawie?

1 sierpnia to ważna data dla warszawiaków i mieszkańców pozostałych regionów Polski. To właśnie 1.08.2022 przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Żeby upamiętnić to wydarzenie w Warszawie, na Mazowszu i w innych regionach Polski o godzinie 17.00 wyją syreny. W tym czasie mieszkańcy zatrzymują się na ulicach i przerywają swoje obowiązki, by minutą ciszy uczcić poległych powstańców. Jeśli to możliwe, na ulicach zatrzymują się także samochody, autobusy miejskie czy tramwaje.

Czytaj także: Godzina "W" - cała stolica będzie świętować 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

Godzina "W" - co to?

Godzina "W" to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Jak podają źródła historyczne, początkowo powstanie miało rozpocząć się w godzinach porannych. Ostatecznie dowództwo uznało, że najlepiej będzie rozpocząć walki o godzinie 17.00, gdy na ulicach będzie więcej ludzi. To miało pozwolić żołnierzom wtopić się w tłum, by nie wzbudzać podejrzeń. "W" miało oznaczać "wybuch" lub "wystąpienie". Każdego roku 1 sierpnia o godzinie 17.00, czyli w godzinę "W" w całej Polsce wyją syreny.

Powstanie Warszawskie: Dlaczego w Warszawie wyją syreny?

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku w godzinę "W", czyli o godz. 17.00. Jest uważane za największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Walki miała trwać kilka dni, ale powstańcy bronili się przez 63 dni - aż do 2 października. Podczas powstania zginęło ok. 16 tys. osób, 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. wziętych do niewoli.

Powstanie Warszawskie: Jak wyglądają obchody w Warszawie? [KALENDARIUM]

W Warszawie obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego będą trwały przez wiele dni. Pierwsze wydarzenia odbędą się już 30 lipca. Będą obejmowały m.in. spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami, składanie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Szczegółowy program wydarzeń znajdziesz >>TUTAJ<<.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE

Powstanie Warszawskie. Kwiat Jabłoni i znani goście na koncercie w Muzeum Powstania

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?

Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej.

O tym, co działo się od sierpnia 1944 najlepiej opowiedzą jednak sami Powstańcy. Jedną z nich była Zofia Gordon, ps. Iskra. Rodowita warszawianka, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom. W czasie Powstania była sanitariuszką. Zmarła 30 listopada 2021, ale przed śmiercią zaprosiła nas na rozmowę.

Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE