COVID-19 - lockdown Warszawy nie przyniósł efektów?

i

Autor: PAP/Andrzej Lange Szpital polowy na Stadionie Narodowym

COVID-19 - lockdown Warszawy nie przyniósł efektów?

2021-03-24 13:53

W Warszawie i na terenie całego województwa mazowieckiego od 15 marca obowiązuje całkowity locdown. Wprowadzenie obostrzeń miało ograniczyć wzrost liczby nowych przypadków chorych na COVID-19 w stolicy i innych miastach na Mazowszu. Czy ta decyzja przyniosła zamierzone efekty? Na to pytanie odpowiadają ostatnie raporty.

COVID-19 - lockdown Warszawy i Mazowsza został ogłoszony 15 marca. Stolica Polski i województwo mazowieckie były jednymi z pierwszych rejonów, które objęto nowymi, bardziej restrykcyjnymi obostrzeniami. Powodem podjęcia takiej decyzji były alarmujące statystyki zakażeń koronawirusem. W dniu wprowadzenia restrykcji w stolicy odnotowano 1042 przypadki nowych zarażeń SARS-CoV-2. Całkowity lockdown Warszawy i Mazowsza zakładał między innymi zamknięcie galerii handlowych, kin, teatrów, hoteli, basenów i wielu lokali usługowych. Władzie liczyły, że dzięki temu przyrost liczby chorych zostanie zahamowany. Czy osiągnięto efekt? Patrząc na statystyki widać wyraźnie, że plan się nie powiódł. Warto sprawdzić, jak duże są dzienne przyrosty zakażeń w Warszawie i w wojewóztwie mazowieckim.

Pościg za piratem drogowym. Nagranie prosto z radiowozu

Lockdown Warszawy nie pomógł - świadczą o tym liczby

Niestety raporty ministerstwa zdrowia świadczą o tym, że wzrostu zakażeń w Warszawie nie udało się zahamować. Dane z 23 marca wskazują na 1489 nowych przypadków w samej stolicy. Szczyt przypadał zaś na 17 marca, kiedy odnotowano 1693 nowe przypadki. Danie nie są korzystne także dla całego powiatu warszawskiego. Aktualizowany diagram na stronie ministerstwa 24 marca wskazywał na około 1900 nowych przypadków.

Źle jest też na terenie województwa. Diagram z 24 marca pokazuje 4308 nowych przypadków w mazowieckim. Pod tym względem region wyprzedza tylko województwo śląskie z 4605 nowymi przypadkami.