Chcieli wyłudzić miejską dotację na fikcyjnych uczniów. Teraz skończą w więzieniu

2021-04-28 18:05
Chcieli wyłudzić miejską dotację na fikcyjnych uczniów. Teraz skończą w więzieniu
Autor: Pixabay Chcieli wyłudzić miejską dotację na fikcyjnych uczniów. Teraz skończą w więzieniu

Miały być wielkie pieniądze, a może skończyć się więzieniem. Ponad milion złotych dotacji na fikcyjnych uczniów wyłudzili oszuści w Olsztynie i we Wrocławiu. W Warszawie wpadli dzięki czujności stołecznych urzędników. Teraz zajmie się nimi prokuratura. W sprawie zatrzymano już pierwszą z podejrzanych osób.

Czujność urzędników nie zawiodła

Chcieli wyłudzić od miasta ponad pół miliona złotych, wpadli dzięki czujności urzędników! Oszuści, którzy założyli fikcyjne szkoły policealne na listę uczniów wpisywali osoby, które o tym nie wiedziały lub zmarłych. Jak mówi wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska - ich celem było wyłudzenie dotacji z budżetu miasta.

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury

- Zauważyliśmy, że w bardzo szybkim tempie zaczyna przybywać uczniów. We wrześniu zapisanych i zgłoszonych do rozliczenia było 14 tys. uczniów, w październiku już 17 tys., a w listopadzie tych uczniów było prawie 20 tys. - mówi Renata Kaznowska.

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie

Sprawa trafiła na policję

Sprawą dotacyjnych oszustw zajęła się policja. Jak mówi Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy - w sprawie zatrzymano już 29-latkę. - Zarządzała prowadzeniem działalności, zbieraniem i katalogowaniem danych personalnych uczniów, którzy nigdy nie uczęszczali do szkoły i nawet nie wiedzieli, że są na listach tych szkół. Jej zadaniem było też pilnowanie, żeby to samo nazwisko, w tym samym czasie nie pojawiło się w innej uczelni - mówi Robert Koniuszy.

Postępowanie prowadzi stołeczna prokuratura. Kobiecie grozi do 5 lat więzienia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE