Bus z napisem "Żegnaj religio" jeździł po Warszawie. Teraz rusza w trasę po Polsce

2022-09-21 14:28
Bus Żegnaj religio
Autor: https://www.facebook.com/sameplusy.info

W poniedziałek, 19 września na ulicach Warszawy zobaczyć można było bus z napisem "Żegnaj religio". To część akcji zainicjowanej w ramach projektu Same Plusy. Pojazd ruszył w trasę po Polsce. Sprawdźcie, gdzie pojawi się w najbliższych dniach.

Twórcy projekt Same Plusy stawiają sobie za cel zachęcanie do odseparowania się od kościoła we wszystkich dziedzinach życia. Takie działanie uznają za konieczne ze względu na silną pozycję polityczną Kościoła Katolickiego w Polsce, który wpływa na ustawodawstwo w kraju. W ramach swojej ostatniej akcji Same Plusy przygotowały bus z plandeką, na której widoczny jest napis "Żegnaj religio". W ten sposób organizatorzy i organizatorki chcą informować rodziców o możliwościach wypisywania ich dzieci z lekcji religii. Samochód wyruszył w trasę po Polsce. Do piątku, 23 września odwiedzi w sumie siedem miast.

Żegnaj religio - czego dotyczy akcja inicjatywy Same Plusy?

Organizatorzy akcji sposób nauczania religii w polskich szkołach określają jako nienawistną indoktrynację. Podkreślają, że katecheci i katechetki częstokroć przekazują niechęć do osób LGBT, feministek czy niewierzących. Ponadto treści przekazywane na lekcjach religii mają uczyć m.in. uprzedmiotowienia zwierząt, uprzedzeń i negowania faktów. Dodają, że lekcje katechezy kosztują państwo 1,5 mld zł rocznie.

Z tych i innych względów zachęcają rodziców do wypisywania dzieci z religii. Na plandece busa zamieszczono sześć informacji dotyczących praw dzieci i ich opiekunów:

 1. Religia nie jest obowiązkowa
 2. Można z niej zrezygnować w dowolnym momencie roku szkolnego
 3. Szkoła organizuje zajęcia z religii na żądanie rodziców
 4. Szkoła nie ma prawa wymagać deklaracji o nieuczestniczeniu w lekcjach religii
 5. Szkoła powinna umieszczać zajęcia z religii przed lub po lekcjach
 6. Jeśli szkoła łamie powyższe zasady, rodzic powinien reagować

Gdzie pojawi się bus "Żegnaj religio"?

W poniedziałek, 19 września w Warszawie odbył się briefing prasowy pod sejmem:

Następnie bus ruszył w trasę po 7 polskich miastach:

 • 19.09 - Warszawa
 • 20.09 - Gdańsk
 • 21.09 - Stargard Gdański i Tczew
 • 22.09 - Grudziądz
 • 23.09 - Włocławek i Płock
Chciały ratować wnuki, straciły oszczędności życia. Seniorki ofiarami bezwzględnych oszustów

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE