Budżet Warszawy na 2023 rok. Rafał Trzaskowski zabrał głos ws. finansów miasta

2022-12-15 16:33
Rafał Trzaskowski
Autor: PAP/Albert Zawada

Rafał Trzaskowski opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym odniósł się do proponowanego projektu budżetu Warszawy na rok 2023. Prezydent stolicy nie ukrywał, że jego zdaniem sytuacja jest naprawdę trudna, za co wini rząd PiS. Jednocześnie podkreślił, iż miasto nie przestanie się rozwijać.

- Przedstawiłem przed Radą Warszawy projekt budżetu stolicy na 2023 r. Budżetu ponownie bardzo trudnego, bo co roku w wyniku działań i decyzji rządu warszawianki i warszawiacy są w gruncie rzeczy grabieni z miliardów złotych - rozpoczął swój wpis Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski o budżecie Warszawy na 2023 r.

Prezydent stolicy zauważył również, iż "nie da się o tym budżecie rozmawiać bez kontekstu politycznego – bo to właśnie polityka obecnego rządu sprawiła, że sytuacja jest tak trudna". Jak stwierdził, działania władz centralnych są szkodliwe, antysamorządowe oraz antywarszawskie, mimo iż w rządzie zasiadają również "niektórzy PiS-owscy radni"

- I warto ich zapytać – jak do interesu miasta i jego mieszkańców ma się grabienie stolicy i jej mieszkańców z 2 mld zł?! Bo o tyle mniej pieniędzy wpłynie w nadchodzącym roku do budżetu miasta w związku z tzw. „polskim ładem”. Co państwo z PiS zrobili, żeby powstrzymać swoich kolegów i koleżanki z ław rządowych przed drenowaniem budżetu stolicy? Co zrobili, żeby dotrzymać złożonej warszawiankom i warszawiakom przysięgi? - pytał Trzaskowski.

We wpisie zauważył również, iż pieniądze, które realnie mogłyby wspomóc Polaków w czasie kryzysu, trafiają m.in. do mediów publicznych oraz na budżet Kancelarii Premiera. - Nie zapominajmy o środkach unijnych – przez lata były motorem napędowym rozwoju Warszawy. Wykorzystaliśmy skutecznie ponad 18 mld zł z UE! A dziś? A dziś nie tylko KPO, ale jakiekolwiek przyszłe fundusze europejskie – w tym te, o które ciężko walczyliśmy dla Warszawy, m.in. na dalszą rozbudowę metra – stoją pod znakiem zapytania. Dlaczego? Bo tzw. „zjednoczona prawica” toczy swoje absurdalne wewnętrzne wojenki - stwierdził.

Czytaj również: 8 powodów, dla których warto mieszkać w Warszawie

Ostatecznie prezydent Warszawy zaznaczył jednak, że mimo trudnej sytuacji wysokie nakłady na inwestycje w stolicy zostaną utrzymane. Tutaj Trzaskowski wspomniał m.in. o rozbudowie metra, tramwaju do Wilanowa, nowych placówkach oświatowych oraz inwestycjach drogowych oraz kulturalnych.

- I dalej będziemy realizować program bezpłatnych żłobków i budować nowe placówki. Oraz utrzymamy ceny biletów komunikacji miejskiej na obecnym poziomie. Inflacja, drożyzna, ceny energii to już ogromne obciążenie dla warszawianek i warszawiaków. Jesteśmy solidarni z naszymi mieszkańcami - podkreślił.

Trzaskowski pochwalił się autobusem na wodór. Miasta nie stać jest na jego zakup
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE