Będzie kaucja na papierosy? Za oddane niedopałki rząd wypłaci pieniądze!

2022-07-04 11:23
Będzie kaucja na papierosy? Za oddane niedopałki rząd wypłaci pieniądze!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Będzie kaucja na papierosy? Za oddane niedopałki rząd wypłaci pieniądze!

Nie tylko plastikowe butelki, ale także niedopałki papierosów! To kolejny pomysł na walkę z zanieczyszczonym środowiskiem. Do paczki papierosów miałaby zostać doliczona kaucja. Będzie można ją odebrać oddając niedopałki. O jakie pieniądze chodzi?

Spis treści

  1. Kaucja na papierosy: Ile  pieniędzy za niedopałek?
  2. Papierosy szkodliwe dla środowiska
  3. System kaucyjny w Polsce

Kaucja na papierosy: Ile  pieniędzy za niedopałek?

Wprowadzenie systemu kaucyjnego obejmującego papierosy rozważają władze Katalonii. Jak informuje smoglab.pl, do ceny paczki papierosów doliczona miałaby być kwota 4 euro kaucji. Ta podlegałaby zwrotowi, wynoszącemu 20 eurocentów w przypadku każdego oddanego niedopałka papierosów. W ten sposób Katalonia chce ograniczyć problem zaśmiecania ulic.

Papierosy szkodliwe dla środowiska

Niedopałki papierosów to jedne z najbardziej powszechnych odpadów na świecie. Zanieczyszczają środowisko i wyglądają nieestetycznie. Jak wskazują pionierskie badania naukowców z Anglia Ruskin University, na które powołuje się smoglab.pl, mają też wpływ na wzrost roślin. W przypadku koniczyny obecność niedopałków zmniejszała o 27 proc. szanse na wykiełkowanie. W przypadku rozwoju nasiona łodygi wyrastały średnio o 28 proc. niższe. Jeśli chodzi o trawę jest to, kolejno, zmiana o 10 i 13 procent.

Czytaj także: Ogromne zmiany w sklepach. Rząd wprowadza system kaucyjny

System kaucyjny w Polsce

System kaucyjny wkrótce ma zacząć obowiązywać także w Polsce. Ma objąć:

  • jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra,
  • butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów
  • oraz puszki aluminiowe do 1 litra.

Zgodnie z zapowiedziami system kaucyjny ma obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu. Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu do ustawy.

System kaucyjny nie zacznie obowiązywać od razu, czyli od momentu wejścia nowych przepisów w życie. Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku i będzie miała długie vacatio legis. Okres przejściowy na stworzenie systemu ma trwać minimum dwa lata.

Stosy śmieci w Lesie Bródnowskim

QUIZ. Wiesz, jak segregować śmieci? Sprawdź, czy musiałbyś zapłacić karę!

Pytanie 1 z 10
Kartony po mleku i napojach wyrzucisz do...
QUIZ. Wiesz, jak segregować śmieci? Sprawdź, czy musiałbyś zapłacić karę!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE