Praca

i

Autor: pixabay.com Praca

Będą dodatkowe przerwy w pracy. Kto i kiedy z nich skorzysta?

2022-07-28 13:20

Już niebawem w Polsce i innych krajach członkowskich obowiązywać zaczną nowe unijne przepisy wprowadzające dodatkowe przerwy w czasie pracy. Sprawdźcie, komu i w jakich przypadkach będą one przysługiwać.

Już niebawem pracownicy w Polsce i innych krajach członkowskich Unii Europejskiej zyskają możliwość korzystania z dodatkowych przerw w pracy. W życie ma bowiem wejść dyrektywa work-life balance regulująca kwestię przerw na terenie państw należących do UE. Aktualnie w Polsce, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, ma on prawo do skorzystania z co najmniej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Po zmianach pracownicy zyskają dodatkowe, również co najmniej 15-minutowe przerwy, jednak tylko w określonych sytuacjach. Jakich? O tym piszemy w dalszej części naszego artykułu.

Dodatkowe przerwy dla pracujących dłużej

Dyrektywa work-life balance ma wprowadzić szereg rozwiązań mających ułatwić godzenie życia zawodowego z prywatnym i poprawić warunki osób zatrudnionych. Elementem zapisów jest właśnie regulacja kwestii przerw. Pracujący co najmniej 6 godzin dalej będą mieli prawo do 15-minutowej przerwy wliczonej do czasu pracy. Jeśli zaś przekroczy on 9 godzin, przysługiwać będzie kolejna, minimum 15 minutowa przerwa. W sytuacji, gdy czas pracy przekroczy 16 godzin, zatrudniony skorzysta z trzeciej, trwającej tyle samo przerwy. Wszystkie one będą się wliczały do czasu pracy. Pracodawca będzie musiał powiadomić pracownika o jego prawach w ciągu 7 dni od dopuszczenia do pracy.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Pierwotnie planowano wprowadzenie dyrektyw na 1 sierpnia, jednak w rządzie wciąż trwają pracę nad przystosowaniem prawa pracy do nowelizacji. Termin zostanie więc najprawdopodobniej przełożony. Możemy jednak zakładać, że nowe przepisy zaczną obowiązywać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Policyjny dron ścigał sprawców podpalenia.