Będą dodatkowe przerwy w pracy. Kto i kiedy z nich skorzysta?

2022-07-28 13:20
Praca
Autor: pixabay.com Praca

Już niebawem w Polsce i innych krajach członkowskich obowiązywać zaczną nowe unijne przepisy wprowadzające dodatkowe przerwy w czasie pracy. Sprawdźcie, komu i w jakich przypadkach będą one przysługiwać.

Już niebawem pracownicy w Polsce i innych krajach członkowskich Unii Europejskiej zyskają możliwość korzystania z dodatkowych przerw w pracy. W życie ma bowiem wejść dyrektywa work-life balance regulująca kwestię przerw na terenie państw należących do UE. Aktualnie w Polsce, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, ma on prawo do skorzystania z co najmniej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Po zmianach pracownicy zyskają dodatkowe, również co najmniej 15-minutowe przerwy, jednak tylko w określonych sytuacjach. Jakich? O tym piszemy w dalszej części naszego artykułu.

Dodatkowe przerwy dla pracujących dłużej

Dyrektywa work-life balance ma wprowadzić szereg rozwiązań mających ułatwić godzenie życia zawodowego z prywatnym i poprawić warunki osób zatrudnionych. Elementem zapisów jest właśnie regulacja kwestii przerw. Pracujący co najmniej 6 godzin dalej będą mieli prawo do 15-minutowej przerwy wliczonej do czasu pracy. Jeśli zaś przekroczy on 9 godzin, przysługiwać będzie kolejna, minimum 15 minutowa przerwa. W sytuacji, gdy czas pracy przekroczy 16 godzin, zatrudniony skorzysta z trzeciej, trwającej tyle samo przerwy. Wszystkie one będą się wliczały do czasu pracy. Pracodawca będzie musiał powiadomić pracownika o jego prawach w ciągu 7 dni od dopuszczenia do pracy.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Pierwotnie planowano wprowadzenie dyrektyw na 1 sierpnia, jednak w rządzie wciąż trwają pracę nad przystosowaniem prawa pracy do nowelizacji. Termin zostanie więc najprawdopodobniej przełożony. Możemy jednak zakładać, że nowe przepisy zaczną obowiązywać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Policyjny dron ścigał sprawców podpalenia.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE