Aborcja niezgodna z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. przerwania ciąży

2020-10-22 16:18
 Aborcja niezgodna z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. przerwania ciąży
Autor: PAP/Tomasz Gzell Aborcja niezgodna z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. przerwania ciąży

Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. To pierwsza zmiana w wypracowanym 27 lat temu kompromisie aborcyjnym. Co to oznacza dla kobiet? Kiedy aborcja jest legalna? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

6 faktów na temat antykoncepcji

Zakaz aborcji w Polsce. Co orzekł Trybunał Konstytucyjny?

Zakaz aborcji ze względu na nieodwracalne wady płodu. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. wniosku posłów PiS. We wniosku zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

Czytaj także: Będzie całkowity zakaz aborcji w Polsce? Strajk kobiet zapowiada dziś duży protest!

Kiedy aborcja w Polsce jest legalna?

Do tej pory w Polsce dopuszczano aborcję w trzech przypadkach:

  • w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki,
  • kiedy ciąża jest efektem gwałtu,
  • w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Zgodnie z czwartkową decyzją Trybunału Konstytucyjnego, obecnie kobieta, która będzie wiedziała, że jej płód ma nieodwracalne wady, nie będzie mogła dokonać aborcji. Jest to sprzeczne z konstytucją.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE