32 bociany z zoo pojechały do Szwecji. Mają ważną misję!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

32 bociany z zoo pojechały do Szwecji. Mają ważną misję!

2022-02-16 11:30

32 polskie boćki wyjechały ze stołecznego ogrodu zoologicznego do Szwecji z ważną misją. Będą pomagać w programie Storkprojektet, którego celem jest przywrócenie tego gatunku na terenach Skanii, gdzie kiedyś licznie występował - poinformował stołeczny ogród zoologiczny.

Ptaki pojechały na drugą stronę Bałtyku w Walentynki, 14 lutego. Będą tam uczestniczyć w programie Storkprojektet, którego celem jest przywrócenie tego gatunku na terenach Skanii, gdzie kiedyś licznie występował.

"Nasze boćki to byli pacjenci Ptasiego Azylu, czyli ptaki, które trafiły tu po różnego rodzaju wypadkach i urazach. Ich stan zdrowia nie pozwala na powrót do natury, stąd idea dołączenia do Storkprojektet" - napisało zoo. "Warto zaznaczyć, że to już drugi program przywracający bociany naturze. W pierwszym, nasze boćki pomagały w odtworzeniu populacji bociana białego na wyspach brytyjskich, z których zniknęły jeszcze w średniowieczu!" - dodało.

Bocian biały (Ciconia ciconia) ma białe upierzenie z charakterystycznymi czarnymi piórami na skrzydłach. Dorosłe ptaki mają długie, czerwone nogi oraz długie, spiczasto zakończone, czerwone dzioby. Mierzą średnio 100–115 cm od czubka dzioba do końca ogona. Bocian biały występuje w Europie, głównie na Półwyspie Iberyjskim i w Północnej Afryce oraz na znacznym obszarze środkowej i wschodniej Europy, z liczącą 25 procent koncentracją światowej populacji w Polsce, skąd co roku wyrusza w dalekie wędrówki, zimując w Afryce.

Będąc mięsożercą, bocian biały zjada szereg zwierząt, w tym owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki i małe ptaki. Większość ze swojego pożywienia znajduje na podłożu, wśród niskiej roślinności oraz w płytkich wodach. Bocian jest ptakiem monogamicznym, lecz nie dobiera się w pary na całe życie. Gniazda ptaki zakładają w pobliżu siedzib ludzkich budując je na drzewach, budynkach gospodarczych, a w ostatnich latach coraz częściej na czynnych słupach trakcji energetycznych (ponad 60 procent par w Polsce gnieździ się na słupach energetycznych).

Haniebna jazda kierowcy volkswagena. Pomylił ścieżkę rowerową z pasem ruchu?!

Najstarsze polskie wulgaryzmy - czy znasz ich znaczenie? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 7
Murwa, larwa, przechodka, to określenia...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE