Zostało świąteczne jedzenie? Nie pozwól, by się zmarnowało, podziel się. [LISTA MIEJSC]

i

Autor: gdansk.pl

Zostało świąteczne jedzenie? Nie pozwól, by się zmarnowało, podziel się. [LISTA MIEJSC]

2021-12-27 12:33

Społeczne lodówki/jadłodzielnie, organizacje pomocowe, profile na Facebook`u, sklep społeczny Banku Żywności w Trójmieście - możliwości jest wiele, by nie zaprzepaścić nadmiaru świątecznych smakołyków i spożywczych zakupów.

Jeśli mamy do zaoferowania potrawy wykonane w naszej domowej kuchni i są one wciąż zdatne do spożycia, można je zostawić w jednej z lodówek społecznych funkcjonujących w Gdańsku, dostępnych przez 24 godziny na dobę, zarówno dla chcących przekazać prowiant, jak i potrzebujących go:

  • Piecki - Migowo, “JadłoDzielnica” przy wejściu do parafii Kościoła Miłosierdzia Bożego przy ul. Myśliwskiej 25.
  • Śródmieście, “Jadłodzielnia św. Mikołaja” przy zabytkowym murze otaczającym siedzibę zakonu dominikanów i Kościół Św. Mikołaja - od strony Hali Targowej.
  • Dolny Wrzeszcz, “Dolnowrzeszczańska Lodówka Społeczna”, na terenie parafii pw. Świętego Krzyża przy ul. Mickiewicza 11
  • Oliwa, “#ZupaNaOliwie” lodówka społeczna, przy siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa przy ul J. Rybińskiego 10. 

Uniwersalne zasady działania powyższych miejsc (cytat z drzwi lodówki “JadłoDzielnicy”):

  • Przynoś produkty, które sam mógłbyś zjeść;
  • Produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości (najlepiej spożyć przed…), ale nie przekroczyły daty przydatności do spożycia (należy spożyć do…).
  • Produkty muszą być zapakowane lub w pojemnikach.
  • Wyroby własne muszą być szczelnie zapakowane z opisem potrawy (zupy, ciasta…) i datą przygotowania.

Nadmiar “spożywczego dobra” można także zaoferować w grupach freegańskich na Fb, np. Foodsharing Trójmiasto (grupa publiczna), albo w grupie pomocowej Widzialna Ręka Trójmiasto (grupa zamknięta, ale administrator sprawnie odpowiada na prośby przyjęcia).

Sklep społeczny

Jeśli zostały nam produkty oryginalnie, hermetycznie zamknięte, z ważną datą przydatności do spożycia, można je oddać do sklepu społecznego “Za stołem”, z którego korzystają osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Makaron, kasza, ryż, ser, twaróg, nieotwarte słoiki (majonezu, przecieru pomidorowego, przetworów itp.), oryginalnie zapakowane mięso, wędliny i ciasta, a także przydatne do spożycia świeże warzywa i owoce - to przykłady produktów, które można tu zostawić dla potrzebujących. W sklepie nie przyjmuje się dań, które sami przygotowaliśmy w domowej kuchni.

Sklep mieści się przy ul. Wolności 52 w Nowym Porcie, czynny jest w pon., wt., śr. i pt. w godz. 9.30 - 15 oraz w czw. w godz. 12 - 18. Jeśli chodzi o poświąteczny tydzień, sklep działa codziennie, oprócz piątku (31 grudnia).

Sklep na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie prowadzi Bank Żywności w Trójmieście. Na stronie Banku znaleźć można także listę organizacji z nim współpracujących - produkty można dostarczyć bezpośrednio również do tych miejsc, po kontakcie z nimi.

Jeśli chcesz wesprzeć BŻT w spełnianiu misji ratowania jedzenia przed zmarnowaniem i przekazywania tej żywności ludziom, którzy potrzebują wsparcia, przyłącz się do nieustającej zbiórki środków finansowych na zakup paliwa dla samochodów dostawczych Banku. Wystarczy nawet drobna kwota, np. przelew na 5 zł ustanowiony raz na miesiąc. Szczegóły na stronie Banku.

Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje przyszłość dla Torunia w 2022 roku