Wielkie otwarcie Nowej Warszawskiej w Gdańsku

i

Autor: Facebook gdansk.pl

Wielkie otwarcie Nowej Warszawskiej w Gdańsku!

2023-03-04 17:52

To duże wydarzenie dla mieszkańców Gdańska. Otworzono „Nową Warszawską”. Linia ma usprawnić korzystanie z komunikacji miejskiej i wywołała zmiany w rozkładach jazdy.

4 marca otworzono „Nową Warszawską” w Gdańsku. Nowa linia połączyła dwie inne trasy w południowo-zachodniej części miasta. W dniu otwarcia, nowa linia funkcjonowała tylko chwilowo. W jego ramach przejazdy tramwajowe będą realizowane tylko przez kilka godzin. Jednak linia będzie funkcjonowała na pełnych obrotach już od 5 marca.

– Cieszę się, że otwieramy dziś Nową Warszawską. Inwestycja zmieściła się w terminie oraz kosztorysie, co w tym ciężkim czasie nie było takie oczywiste. W Gdańsku stawiamy na rozwój transportu publicznego, co jest możliwe dzięki wsparciu funduszy europejskich. W planach mamy już budowę nowych tras tramwajowych, jak chociażby ta prowadząca do dworca kolejowego we Wrzeszczu. Jednak bez zewnętrznego, europejskiego wsparcia nie będzie to możliwe – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska, cytowana przez transport-publiczny.pl.

Nowa linia połączy ze sobą trasę do pętli Łostowice Świętokrzyska i linię do Ujeściska i Lawendowego Wzgórza. Ma ona ok. 2 km długości i 3 nowe przystanki.

Jak podaje portal transport-publiczny.pl, teraz zmianą ulegnie funkcjonowanie kilku innych linii. Linia nr 3 zostanie wydłużona z pętli na Chełmie do pętli Łostowice Świętokrzyska. Ponadto zarówno linia nr 2 jak i linia nr 4 zamiast do Łostowic pojadą teraz do krańcówki Lawendowe Wzgórze. W dni robocze powróci linia nr 11 kursująca na trasie: Lawendowe Wzgórze-Nowa Warszawska-Chełm-Dworzec Główny-Strzyża PKM. A 12-stka będzie miała krótszą trasę i skończy swoją jazdę na Ujeścisku zamiast na Lawendowym Wzgórzu.

Budowa trasy rozpoczęła się jesienią 2021.

„Wystawa Van Gogh” w Gdańsku. Przepiękne wydarzenie multisensoryczne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE