Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: Gdynia szykuje się na Finał!

2021-01-12 10:53
WOŚP w Gdyni
Autor: mat. pras.

Chociaż 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rusza dopiero za trzy tygodnie - w niedzielę, 31 stycznia - to wiele zbiórek i aukcji już trwa. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego tegoroczne działania odbywają się głównie w sieci. Gdynia tradycyjnie włącza się w charytatywną akcję. Do wsparcia Orkiestry zachęcają trzy główne sztaby, które koordynują działania w przestrzeni miasta.

Pierwotnie 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał się odbyć 10 stycznia. Jednak ze względu na wprowadzenie przez rząd narodowej kwarantanny został on przeniesiony na ostatni dzień stycznia. Sztaby pracują pełną parą i organizują szereg zbiórek, w których można wziąć udział już teraz. W tym roku wielkie granie odbywa się w zmienionej formule. Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich uczestników akcji, dlatego orkiestrowe wydarzenia są i będą prowadzone głównie w sieci. Dlaczego warto wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy? Jak co roku cel zbiórki jest szczytny. Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego i leczenie chorób gardła, nosa, uszu i krtani u dzieci. Fundacja skupi się na pozyskaniu najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju badań, przede wszystkim w dziedzinach laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Orkiestra zagra nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Akcja nie ominie również Gdyni. W mieście działają trzy sztaby, które prowadzą własne zbiórki, aukcje i inne działania.

Sztab w Centrum Riviera

Sztab In gremio i Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni działa w Centrum Riviera (ul. K. Górskiego 10). Tam zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa od połowy grudnia. W przestrzeni centrum stoją dwa ogromne serca, do których można wrzucać datki. Wielkie skarbonki pozostaną tam do niedzieli, 31 stycznia, czyli do dnia finału. Przez cały czas w serwisie Allegro prowadzone są aukcje. Sztab In gremio i Społecznej Jedynki na licytacje wystawił m.in. prace stworzone przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni. W tej chwili można tam również znaleźć różnego rodzaju kalendarze czy płyty CD oraz DVD. Lista przedmiotów będzie na bieżąco aktualizowana. W serwisie uruchomiono też wirtualne puszki, do których można wpłacać datki o wartości: 10, 30, 50 lub 100 złotych. - Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego w tym roku stawiamy głównie na działania w sieci. Zachęcamy do udziału w aukcjach i wspierania internetowych zbiórek lub wrzucania datków do stacjonarnych puszek-serc – mówi Marek Radyko, szef sztabu In gremio i Społecznej Jedynki.

Dodatkowo w dniu finału, czyli 31 stycznia w Centrum Riviera pojawią się stoiska z gadżetami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W przestrzeni centrum będzie można spotkać też bohaterów „Gwiezdnych wojen” i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie, a przy okazji wesprzeć zbiórkę. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Sztab Gdynia dla Orkiestry

Sztab Gdynia dla Orkiestry w YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26) również stawia na nowoczesne formy zbiórek. – Względy epidemiczne mocno zmieniają nasze priorytety. Nastawimy się w tym roku na zbiórkę internetową. Gdynianie mogą okazać swoje wsparcie bez wyjścia z domu. Z roku na rok rozwijamy działania związane z rozszerzaniem zasięgu zbiórki przy wykorzystaniu nowych kanałów. Teraz to: e-skarbonki czy aukcje internetowe – mówi Igor Nizio, szef sztabu Gdynia dla Orkiestry. Do e-skarbonki tego sztabu można wpłacać datki w wysokości: 10, 20, 50 i 100 złotych. Wystarczy wejść na dedykowaną zbiórce stronę internetową. Gdynia dla Orkiestry przygotowała też wiele atrakcyjnych aukcji internetowych. Najpopularniejsze z nich to: kolacja z Januszem Palikotem, 2 dni w Brukseli z Robertem Biedroniem czy kolekcja 100 tokenów od Janusza Palikota. Wśród propozycji nie brakuje też gdyńskich akcentów. Do zdobycia są m.in.: rejs jachtem  Copernicus czy vouchery do restauracji Familia, Zante i Cozzi. Miłośnicy motoryzacji mogą walczyć o weekend z Mercedesem. A ci, którzy chcą zmienić swój wygląd mają szansę wylicytować metamorfozę od Ondiehair znanej m.in. z programu „Królowe życia”. Pełna lista przedmiotów znajduje się w serwisie Allegro i będzie na bieżąco aktualizowana. W dniu finału, 31 stycznia orkiestrowe gadżety, takie jak koszulki czy kubki będzie można kupić w siedzibie sztabu przy ul. Żeromskiego 26 w Gdyni. Nieodłącznym elementem finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są wolontariusze. Na ulicach Gdyni pojawią się oni także tym razem. Jednak zbiórka odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Wolontariusze będą mieli maseczki ochronne na twarzy oraz rękawiczki na dłoniach. Każdy darczyńca otrzyma tradycyjne serduszko, ale przykleić je trzeba będzie samodzielnie. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do grona wolontariuszy, to zostały ostanie wolne miejsca. Zgłoszenia będą przyjmowane maksymalnie do 15 stycznia poprzez stronę internetową Gdyni dla Orkiestry.

Sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Instytucje kultury, ze względu na obowiązujące obostrzenia, wciąż pozostają zamknięte. Dlatego sztab mieszczący się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza nie planuje obecnie żadnych koncertów, sklepików czy innego rodzaju atrakcji. Stawia na wolontariuszy. – Wolontariuszy będzie można zobaczyć w całym mieście. Jesteśmy przekonani, że jak zawsze z zapałem będą zbierać pieniądze na rzecz 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi Iwona Walkusz, szefowa sztabu w Teatrze Miejskim w Gdyni.