Trójmiasto zasypane śniegiem. Drugi dzień intensywnych opadów 9.02.2021 r. Trudne warunki na drogach i wieczorna blokada obwodnicy. Raport z Gdańska, Sopotu i Gdyni

2021-02-09 21:40 M.K. Patros
Trudne warunki na obwodnicy Trójmiasta we wtorek 9.02.2021 wieczorem
Autor: GDDKiA

We wtorek 9.02.2021 r. po poniedziałkowej śnieżycy mamy sporo zasypanych dróg i chodników. Śnieg dalej pada i tak będzie co najmniej do środy. Według synoptyków w Trójmieście może spaść od 20 do 30 centymetrów śniegu.​ Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach? Jak służby radzą sobie z odśnieżaniem w Trójmieście? Sprawdź w naszym raporcie.

Ćwiczenia policyjne z użyciem drona. Gdańsk
Atak zimy w Trójmieście. Drugi dzień intensywnych opadów śniegu 9.02.2021

Aktualizacja godz. 21.40

Zderzenie 5 pojazdów ciężarowych i najechanie na bariery energochłonne na obwodnicy między węzłami Gdańsk Owczarnia - Gdańsk Osowa (w kierunku Łodzi). Najechanie kolejnych pojazdów spowodowało całkowite zablokowanie jezdni w kierunku Gdańska.

Służby udostępniają przejazd drogą techniczną - zbiorczo-rozprowadzającą.

Aktualizacja godz. 21.36

na obwodnicy między węzłami Gdańsk Owczarnia i Gdańsk Osowa (w kierunku Łodzi). Przejezdne sa oba pasy ruchu.

Aktualizacja godz. 21.25

Kolizja trzech pojazdów ciężarowych i najechanie na bariery energochłonne na obwodnicy między węzłami Gdańsk Owczarnia i Gdańsk Osowa (w kierunku Łodzi). Zablokowany jest jeden pas ruchu.

Aktualizacja godz. 19.30

Pojazd ciężarowy zablokował dwa pasy obwodnicy między węzłami Gdańsk Osowa i Gdynia Wielki Kack (w kierunku Gdyni).

Sugerowany objazd: zjazd na węźle Owczarnia, ul. Wodnika do dw 218 i powrót na węzeł Osowa.

Kolejna ciężarówka blokuje prawy pas jezdni na obwodnicy między węzłami Gdańsk Owczarnia i Gdańsk Osowa (w kierunku Gdyni).

Ruch odbywa się powoli lewym pasem.

Aktualizacja godz. 18.15

Policja otworzyła wjazd na obwodnicę z ul. Morskiej.

Aktualizacja godz. 18.10

Akcja odśnieżania trójmiejskich ulic trwa. Pługi i solarki działają prężnie, jednak – mimo ich pracy - warunki do jazdy panujące na drogach nie zawsze są idealne. -W Gdyni w pierwszej kolejności odśnieżany jest główny ciąg komunikacyjny, liczący ponad 180 km. Odśnieżaniem pozostałych tras zajmuje się firma zewnętrzna – tłumaczy Hanna Wyszyńska z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Także w Gdańsku w pierwszej kolejności odśnieżany jest główny ciąg komunikacyjny, który liczy prawie 600 km. Odśnieżenie dróg drugiej kategorii następuje zwykle po 3 godzinach od momentu wystąpienia opadów.

Aktualizacja godz. 17.20 

Trójmiejska obwodnica od strony Gdyni - nieprzejezdna! Ze względu na warunki atmosferyczne służby apelują, by kierowcy podróżujący między Gdynią a Gdańskiem wybierali drogę przez miasto. Wjazd na obwodnicę zaczęła blokować policja.

Funkcjonariusze blokujący wjazd na obwodnicę pojawili się już na ulicy Morskiej oraz na wysokości Estakady Kwiatkowskiego.

Na ten moment - wjazd na ekspresówkę w tych miejscach jest niemożliwy.

Nieco lepiej wygląda sytuacja od strony Gdańska. Policja ostrzega jednak, że jeśli nie przestanie padać - możliwe jest zamkniecie obwodnicy na całej długości.

Aktualizacja godz. 10.30

Śniegu w Trójmieście coraz więcej. W samym Gdańsku średnia pokrywa śnieżna to ok 17 cm. ​

Śnieg zalega na drogach, chodnikach i dachach. I to właśnie o dachy powinni zadbać administratorzy i właściciele budynków. Metr sześcienny świeżego śniegu waży ok 150 kg. Mokry może ważyć nawet ponad pół tony. Dlatego tak ważne jest usuwanie śniegu z dachów.

- Za nieodśnieżone dachy grożą wysokie mandaty - przypominają strażacy z Trójmiasta.

Ostrzeżenie I stopnia przed silnym mrozem na Pomorzu 9-11.02

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem.

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -9°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 15 km/h do 30 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 22.00 we wtorek 09.02.2021 do godz. 09.00 w czwartek  11.02.2021.

Intensywne opady śniegu w Trójmieście 9.02.2021. Trudne warunki na drogach

Na ternie woj. pomorskiego pracują obecnie 63 pojazdy zimowego utrzymania dróg (pługo-solarki i pługi). Na bieżąco samochody utrzymania zimowego odśnieżają także trójmiejska obwodnicę.

W samym tylko Gdańsku pracują 64 pojazdy: pługoposypywarki oraz ciągniki. Tylko minionej doby zużyto

  • 834 tony chlorku sodu popularnie nazywanego solą drogową,
  • 331,5 tony mieszanki chlorku sodu i kruszywa, oraz
  • 85,5 tony kruszywa.

Liczba pracowników zaangażowana w łagodzenie skutków zimy na drogach oraz przy odśnieżaniu infrastruktury w ciągu minionej doby wynosiła ponad 350 osób.

Walka ze śniegiem trwa nie tylko na drogach, chodnikach czy ścieżkach rowerowych. W Gdańsku służby miejskie muszą zadbać o odpowiednie utrzymanie torów i trakcji tramwajowych. Do tego służą specjalne sprzęty.

- Przy minusowych temperaturach, każdej nocy na tory wypuszczane są specjalne tramwaje, tak zwane "przecieraki", które oczyszczają sieć trakcyjną z lodu - mówi Anna Dobrowolska, rzecznik spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. - Przy dużych opadach śniegu na torach można spotkać "czarownice" czyli tramwaje służące do odśnieżania i oczyszczania torów z lodu.

Znacznie mniej pracy trzeba wykonać, aby przejezdność zachowały pociągi trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

- Nasze pociągi jeżdżą na tyle często, że uniemożliwiają nawarstwianie się śniegu na torach - mówi Tomasz Złotoś, rzecznik SKM. - Pęd powietrza wywołany przez przejeżdżające składy wydmuchuje śnieg z torowisk. Wszystkie rozjazdy na naszej linii są ogrzewane, w przypadku potrzeby są też odladzane i odśnieżane przez naszych pracowników. Wykorzystują oni wtedy szczotki, łopaty, łomy i pochodnie.

Pomorska Kolej Metropolitalna również korzysta z podgrzewanych rozjazdów. W momencie ich zamarznięcia, do akcji wkraczają służby utrzymaniowe.

Prognoza pogody dla Trójmiasta i Pomorza 9-11.02.2021

Wtorek 09.02.2021 od g. 07:30 do środy 10.02.2021 g. 09.02.2021 

W dzień zachmurzenie na ogół duże. Okresami opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej od 3 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna od -8°C do -6°C, nad morzem około -4°C. Wiatr umiarkowany, nad samym morzem okresami dość silny i tam porywy do 60 km/h, wschodni i północno-wschodni. Zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie w części północnej, opady śniegu. Miejscami silne zamglenie. Temperatura minimalna od -16°C na wschodzie, do -12°C na zachodzie regionu, nad morzem od -10°C do -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Środa od g. 07:30 do czwartku do g. 07:30

W dzień zachmurzenie na ogół duże. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9°C do -7°C, nad morzem około -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad samym morzem okresami porywisty, z kierunków wschodnich.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu. Temperatura minimalna od -16°C w centrum i na wschodzie do -12°C na zachodzie regionu, nad morzem około -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad samym morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, północny i północno-wschodni.

Źródło IMGW PIB

Aktualizacja godz. 8

Obfite opady śniegu spowodowały w poniedziałek wieczorem w Trójmieście duże utrudnienia w ruchu. Wieczorem na kilka godzin policjanci zablokowali dwa wjazdy na gdyńską część obwodnicy.

We wtorek na drogach panują trudne warunki jazdy, ale noc i poranek przebiegły bez poważniejszych zdarzeń - informuje dyżurny punktu informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku.

Do rana strażacy interweniowali kilkanaście razy. Najtrudniejsza sytuacja była w Gdyni.

- Do godziny 7 rano strażacy interweniowali 15 razy w związku ze zdarzeniami wywołanymi przez warunki atmosferyczne - pinformował we wtorek rano mł. bryg. Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Najwięcej interwencji było w Gdyni - 4. Najczęściej strażacy usuwali połamane konary i drzewa. Dwa razy wyciągano z zaspy pojazdy Zespołu Ratownictwa Medycznego. Trzy interwencje dotyczyły udrożnienia dróg: w powiecie starogardzkim i gdańskim.

Opady śniegu w Trójmieście 9.02.2021. Trudna sytuacja w Gdyni

- Na głównym układzie komunikacyjnym w akcji jest obecnie 10 pojazdów specjalnych, a na mniejszych drogach około 40 - mówi Hanna Wyszyńska z gdyńskiego ZDiZ.

Śnieg w Trójmieście 9.02.2021. Opóźnienia w kursowaniu pociągów SKM

Trudne warunki atmosferyczne spowodowały opóźnienia w kursowaniu pociągów SKM.

  • Pociąg relacji Lębork - Gdańsk Śródmieście, planowo odjeżdżający z Wejherowa Śmiechowa o 7:42, został odwołany na odcinku Wejherowo Śmiechowo - Gdynia Cisowa.
  • Pociąg relacji Wejherowo - Gdańsk Śródmieście, planowo odjeżdżający z Wejherowa Nanice o 8:02, odjechał z ok. 20 minutowym opóźnieniem,
  • Pociąg relacji Wejherowo - Gdańsk Śródmieście, planowo odjeżdżający z Redy o 8:50, odjechał z opóźnieniem ok. 15 min.
  •  Pociąg relacji Wejherowo - Gdańsk Śródmieście, planowo odjeżdżający z Wejherowa o 8:23, z powodu usterki rozjazdu na stacji Wejherowo (linia PKP PLK) był opóźniony ok. 25 min.