Trójmiasto zasypane śniegiem. Drugi dzień intensywnych opadów 9.02.2021 r. Trudne warunki na drogach i wieczorna blokada obwodnicy. Raport z Gdańska, Sopotu i Gdyni

2021-02-09 21:40
Trudne warunki na obwodnicy Trójmiasta we wtorek 9.02.2021 wieczorem
Autor: GDDKiA

We wtorek 9.02.2021 r. po poniedziałkowej śnieżycy mamy sporo zasypanych dróg i chodników. Śnieg dalej pada i tak będzie co najmniej do środy. Według synoptyków w Trójmieście może spaść od 20 do 30 centymetrów śniegu.​ Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach? Jak służby radzą sobie z odśnieżaniem w Trójmieście? Sprawdź w naszym raporcie.

Ćwiczenia policyjne z użyciem drona. Gdańsk
Atak zimy w Trójmieście. Drugi dzień intensywnych opadów śniegu 9.02.2021

Aktualizacja godz. 21.40

Zderzenie 5 pojazdów ciężarowych i najechanie na bariery energochłonne na obwodnicy między węzłami Gdańsk Owczarnia - Gdańsk Osowa (w kierunku Łodzi). Najechanie kolejnych pojazdów spowodowało całkowite zablokowanie jezdni w kierunku Gdańska.

Służby udostępniają przejazd drogą techniczną - zbiorczo-rozprowadzającą.

Aktualizacja godz. 21.36

na obwodnicy między węzłami Gdańsk Owczarnia i Gdańsk Osowa (w kierunku Łodzi). Przejezdne sa oba pasy ruchu.

Aktualizacja godz. 21.25

Kolizja trzech pojazdów ciężarowych i najechanie na bariery energochłonne na obwodnicy między węzłami Gdańsk Owczarnia i Gdańsk Osowa (w kierunku Łodzi). Zablokowany jest jeden pas ruchu.

Aktualizacja godz. 19.30

Pojazd ciężarowy zablokował dwa pasy obwodnicy między węzłami Gdańsk Osowa i Gdynia Wielki Kack (w kierunku Gdyni).

Sugerowany objazd: zjazd na węźle Owczarnia, ul. Wodnika do dw 218 i powrót na węzeł Osowa.

Kolejna ciężarówka blokuje prawy pas jezdni na obwodnicy między węzłami Gdańsk Owczarnia i Gdańsk Osowa (w kierunku Gdyni).

Ruch odbywa się powoli lewym pasem.

Aktualizacja godz. 18.15

Policja otworzyła wjazd na obwodnicę z ul. Morskiej.

Aktualizacja godz. 18.10

Akcja odśnieżania trójmiejskich ulic trwa. Pługi i solarki działają prężnie, jednak – mimo ich pracy - warunki do jazdy panujące na drogach nie zawsze są idealne. -W Gdyni w pierwszej kolejności odśnieżany jest główny ciąg komunikacyjny, liczący ponad 180 km. Odśnieżaniem pozostałych tras zajmuje się firma zewnętrzna – tłumaczy Hanna Wyszyńska z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Także w Gdańsku w pierwszej kolejności odśnieżany jest główny ciąg komunikacyjny, który liczy prawie 600 km. Odśnieżenie dróg drugiej kategorii następuje zwykle po 3 godzinach od momentu wystąpienia opadów.

Aktualizacja godz. 17.20 

Trójmiejska obwodnica od strony Gdyni - nieprzejezdna! Ze względu na warunki atmosferyczne służby apelują, by kierowcy podróżujący między Gdynią a Gdańskiem wybierali drogę przez miasto. Wjazd na obwodnicę zaczęła blokować policja.

Funkcjonariusze blokujący wjazd na obwodnicę pojawili się już na ulicy Morskiej oraz na wysokości Estakady Kwiatkowskiego.

Na ten moment - wjazd na ekspresówkę w tych miejscach jest niemożliwy.

Nieco lepiej wygląda sytuacja od strony Gdańska. Policja ostrzega jednak, że jeśli nie przestanie padać - możliwe jest zamkniecie obwodnicy na całej długości.

Aktualizacja godz. 10.30

Śniegu w Trójmieście coraz więcej. W samym Gdańsku średnia pokrywa śnieżna to ok 17 cm. ​

Śnieg zalega na drogach, chodnikach i dachach. I to właśnie o dachy powinni zadbać administratorzy i właściciele budynków. Metr sześcienny świeżego śniegu waży ok 150 kg. Mokry może ważyć nawet ponad pół tony. Dlatego tak ważne jest usuwanie śniegu z dachów.

- Za nieodśnieżone dachy grożą wysokie mandaty - przypominają strażacy z Trójmiasta.

Ostrzeżenie I stopnia przed silnym mrozem na Pomorzu 9-11.02

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem.

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -9°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 15 km/h do 30 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 22.00 we wtorek 09.02.2021 do godz. 09.00 w czwartek  11.02.2021.

Intensywne opady śniegu w Trójmieście 9.02.2021. Trudne warunki na drogach

Na ternie woj. pomorskiego pracują obecnie 63 pojazdy zimowego utrzymania dróg (pługo-solarki i pługi). Na bieżąco samochody utrzymania zimowego odśnieżają także trójmiejska obwodnicę.

W samym tylko Gdańsku pracują 64 pojazdy: pługoposypywarki oraz ciągniki. Tylko minionej doby zużyto

  • 834 tony chlorku sodu popularnie nazywanego solą drogową,
  • 331,5 tony mieszanki chlorku sodu i kruszywa, oraz
  • 85,5 tony kruszywa.

Liczba pracowników zaangażowana w łagodzenie skutków zimy na drogach oraz przy odśnieżaniu infrastruktury w ciągu minionej doby wynosiła ponad 350 osób.

Walka ze śniegiem trwa nie tylko na drogach, chodnikach czy ścieżkach rowerowych. W Gdańsku służby miejskie muszą zadbać o odpowiednie utrzymanie torów i trakcji tramwajowych. Do tego służą specjalne sprzęty.

- Przy minusowych temperaturach, każdej nocy na tory wypuszczane są specjalne tramwaje, tak zwane "przecieraki", które oczyszczają sieć trakcyjną z lodu - mówi Anna Dobrowolska, rzecznik spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. - Przy dużych opadach śniegu na torach można spotkać "czarownice" czyli tramwaje służące do odśnieżania i oczyszczania torów z lodu.

Znacznie mniej pracy trzeba wykonać, aby przejezdność zachowały pociągi trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

- Nasze pociągi jeżdżą na tyle często, że uniemożliwiają nawarstwianie się śniegu na torach - mówi Tomasz Złotoś, rzecznik SKM. - Pęd powietrza wywołany przez przejeżdżające składy wydmuchuje śnieg z torowisk. Wszystkie rozjazdy na naszej linii są ogrzewane, w przypadku potrzeby są też odladzane i odśnieżane przez naszych pracowników. Wykorzystują oni wtedy szczotki, łopaty, łomy i pochodnie.

Pomorska Kolej Metropolitalna również korzysta z podgrzewanych rozjazdów. W momencie ich zamarznięcia, do akcji wkraczają służby utrzymaniowe.

https://fb.watch/3xmyUoCWal/Opublikowany przez SKM Trójmiasto Poniedziałek, 8 lutego 2021

Prognoza pogody dla Trójmiasta i Pomorza 9-11.02.2021

Wtorek 09.02.2021 od g. 07:30 do środy 10.02.2021 g. 09.02.2021 

W dzień zachmurzenie na ogół duże. Okresami opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej od 3 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna od -8°C do -6°C, nad morzem około -4°C. Wiatr umiarkowany, nad samym morzem okresami dość silny i tam porywy do 60 km/h, wschodni i północno-wschodni. Zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie w części północnej, opady śniegu. Miejscami silne zamglenie. Temperatura minimalna od -16°C na wschodzie, do -12°C na zachodzie regionu, nad morzem od -10°C do -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Środa od g. 07:30 do czwartku do g. 07:30

W dzień zachmurzenie na ogół duże. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9°C do -7°C, nad morzem około -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad samym morzem okresami porywisty, z kierunków wschodnich.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu. Temperatura minimalna od -16°C w centrum i na wschodzie do -12°C na zachodzie regionu, nad morzem około -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad samym morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, północny i północno-wschodni.

Źródło IMGW PIB

Aktualizacja godz. 8

Obfite opady śniegu spowodowały w poniedziałek wieczorem w Trójmieście duże utrudnienia w ruchu. Wieczorem na kilka godzin policjanci zablokowali dwa wjazdy na gdyńską część obwodnicy.

We wtorek na drogach panują trudne warunki jazdy, ale noc i poranek przebiegły bez poważniejszych zdarzeń - informuje dyżurny punktu informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku.

Do rana strażacy interweniowali kilkanaście razy. Najtrudniejsza sytuacja była w Gdyni.

- Do godziny 7 rano strażacy interweniowali 15 razy w związku ze zdarzeniami wywołanymi przez warunki atmosferyczne - pinformował we wtorek rano mł. bryg. Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Najwięcej interwencji było w Gdyni - 4. Najczęściej strażacy usuwali połamane konary i drzewa. Dwa razy wyciągano z zaspy pojazdy Zespołu Ratownictwa Medycznego. Trzy interwencje dotyczyły udrożnienia dróg: w powiecie starogardzkim i gdańskim.

Opady śniegu w Trójmieście 9.02.2021. Trudna sytuacja w Gdyni

- Na głównym układzie komunikacyjnym w akcji jest obecnie 10 pojazdów specjalnych, a na mniejszych drogach około 40 - mówi Hanna Wyszyńska z gdyńskiego ZDiZ.

Śnieg w Trójmieście 9.02.2021. Opóźnienia w kursowaniu pociągów SKM

Trudne warunki atmosferyczne spowodowały opóźnienia w kursowaniu pociągów SKM.

  • Pociąg relacji Lębork - Gdańsk Śródmieście, planowo odjeżdżający z Wejherowa Śmiechowa o 7:42, został odwołany na odcinku Wejherowo Śmiechowo - Gdynia Cisowa.
  • Pociąg relacji Wejherowo - Gdańsk Śródmieście, planowo odjeżdżający z Wejherowa Nanice o 8:02, odjechał z ok. 20 minutowym opóźnieniem,
  • Pociąg relacji Wejherowo - Gdańsk Śródmieście, planowo odjeżdżający z Redy o 8:50, odjechał z opóźnieniem ok. 15 min.
  •  Pociąg relacji Wejherowo - Gdańsk Śródmieście, planowo odjeżdżający z Wejherowa o 8:23, z powodu usterki rozjazdu na stacji Wejherowo (linia PKP PLK) był opóźniony ok. 25 min.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE